Vodafone kvůli LTE čtyřnásobně posiluje páteřní síť

Reklama

V souvislosti s plánovaným příchodem sítí LTE a rozšiřováním pokrytí vysokorychlostního HSPA+ 42 musí Vodafone zákonitě posílit i páteřní síť. Posílení vyjadřuje počtem kilometrů natažených optických kabelů, který se v nejbližší době zvýší na čtyřnásobně.

Při budování nových sítí, ať už je to 3G, HSPA nebo LTE, většinou hodnotíme jen pokrytí, tedy počet vybudovaných či upgradovaných vysílačů. To je ale jen pověstná špička ledovce, většina práce je skryta pod hladinou, přesněji řečena v takzvané páteřní síti. Páteřní síť (zvaná též někdy backhaul) totiž jednotlivé vysílače propojuje. Co je vám platné, že váš mobil komunikuje s nejbližším vysílačem rychlostí 50 Mb/s, když vaše data následně putují pomalou linkou (případně ještě sdílenou s dalšími desítkami uživatelů).

Vodafone z tohoto důvodu výrazně posiluje svou páteřní síť. Podle vlastních slov se tak připravuje na příchod LTE,s  největší pravděpodobností ale rychlejší páteř potřebuje také kvůli rostoucím nárokům současných uživatelů 3G sítí. Vyjádřeno čísly, operátor rozšiřuje svou páteřní síť o 4 500 km optických vláken, díky čemuž se celková délka optické sítě využívané zákazníky Vodafonu zvýší na 6 000 km. Nová optická síť propojí v průběhu roku 2013 více než 70 měst České republiky.

Reklama