Vodafone na konci měsíce vypne 3G

Reklama

Vodafone načasoval vypnutí své 3G sítě na poslední březnový den. Podle jeho statistik ji dnes využívá méně než 1 % zákazníků.

Vodafone spustil síť třetí generace v roce 2008. Tehdy byly příslušné síťové prvky tak velké, že je často musely instalovat vrtulníky. Vývoj ale postupoval mílovými kroky a dnes zvládnou technici vynést potřebné komponenty i na ty nejhůře přístupné střechy vlastními silami.

Na vrcholu slávy technologie 3G sloužila až pro 1,5 milionu zákazníků Vodafonu, za svůj život u tohoto operátora přenesla 34,5 PB (petabytů) dat a spojila hovory v celkové délce 28,3 miliardy minut. Ovšem modernější síť 4G brzy technologii 3G v Česku překonala, v celkových objemech už v květnu 2016, přitom již od dubna 2015 se denně přenášelo více dat ve 4G.

V tuto chvíli 3G využívá méně než 1 % zákazníků, z nichž se vypnutí citelně dotkne pouze datových uživatelů (pouhých 0,4 % zákazníků). Kdo totiž chce telefonovat nebo psát SMS, ani starší telefon si měnit nemusí, využije celoplošnou síť 2G, ta zůstává.

Lidé s vypnutím 3G nepřijdou o mobilní signál. Pokrytí 2G a 4G/5G je výrazně rozšířenější a záleží jen na zákazníkovi, jak bude postupovat. Komu stačí volání a SMS, nemusí nic měnit. Kdo chce rychlý internet v mobilu, potřebuje novější telefon i SIM kartu. S nimi dostane mnohem rychlejší připojení a lepší pokrytí, a to jak uvnitř budov, tak na větším území Česka.

Nejmodernější síť 5G od Vodafonu bude mít k dispozici na konci března už třetina populace a jde tak o nejrozsáhlejší pokrytí sítí páté generace v Česku. Uvolnění 3G frekvencí pomůže v následujících měsících dalšímu rozšíření a zrychlení 5G.

Reklama