Vodafone nabízí celosvětovou virtuální datovou síť

Reklama

Pronajímat si software jako službu běžící někde v cloudu, to už dnes nikoho nepřekvapí. Vodafone ale přišel s nápadem, že by jako službu prodával i síťovou infrastrukturu. Nabízí proto softwarově definovanou WAN.

Síť je čistě virtuální. Zákazník si pomocí jednotného nástroje nadefinuje body, které chce propojit do jedné sítě. Přidá priority pro různé důležité aplikace, jako je třeba EET nebo Office. Definuje další požadavky na připojení jednotlivých uživatelů, serverů a dalších bodů své sítě.

A zbytek nechá na Vodafonu. Ten k propojení bodů použije všechny své sítě roztahané po celém světě. Podle potřeby může jednotlivé body připojit přes 4G nebo optiku. Pokud někdy nastane potřeba některé z připojení posílit, změní Vodafone použitou technologii nebo vyhradí danému spoji větší šířku pásma.

Výhodou pro zákazníka nové služby SD-WAN je, že nemusí nic budovat vlastními silami. Místo vysoké jednorázové investice platí výrazně nižší měsíční nájem podle toho, jakou kapacitu sítě zrovna využívá. Pokud potřebuje upgrade, jednoduše přiobjedná a připlatí. Pokud zjistí, že některé připojení je zbytečně rychlé, jednoduše objedná nižší rychlost a ušetří.

Reklama