Vodafone nabízí VoWiFi a VoLTE

Reklama

Vodafone spustil volání přes Wi-Fi a LTE. Je dostupné pro dva telefony Samsung a všechny přístroje s novým Androidem. Za hovory se platí stejně jako v Česku, i když se telefon nachází v cizině.

Vodafone odzkoušel volání přes LTE (Voice over LTE, VoLTE), které je dostupné pro všechny zákazníky, kteří mají telefon podporující tuto technologii a navíc koupený u Vodafonu. Kromě toho musí mít kartu s podporou LTE (všechny karty vydané po 1. 7. 2013, starší je nutno na prodejně vyměnit) a povolit VoLTE v Samoobsluze. Následně pak bude jeho mobil zvládat hlasové hovory, aniž by kvůli tomu musel přepínat zpět do sítí nižších generací.

Volání přes Wi-Fi (Voice over Wi-Fi, VoWiFi) funguje tak, že telefon nevyužívá k hovorům klasické mobilní sítě, ale datové přenosy přes sítě Wi-Fi. To může být šikovné zejména tam, kde je špatný signál, například ve sklepních restauracích. Pokud s takovým mobilem vyjedete do ciziny, bude se v tamní síti Wi-Fi chovat, jako by byl doma.

Za Wi-Fi volání se platí stejné sazby jako za volání v mobilní síti (v cizině platíte české sazby). Na rozdíl od bezplatných aplikací, jako je Skype, je ale telefon s VoWiFi dostupný na stále stejném telefonním čísle a vaše číslo se objeví i člověku, kterému voláte.

Bohužel zatím VoWiFi podporují jen Samsungy Galaxy S6 a Galaxy S6 edge, a to ještě musí být zakoupené u Vodafonu. Do budoucna se bude počet telefonů rozšiřovat. Na rozdíl od T-Mobilu, který VoWiFi představil už před drahnou dobou, nabízí Vodafone řešení. Všem majitelům telefonů s Androidem (verze 4.0 a vyšší) nabízí bezplatnou aplikaci Wi-Fi volání, která umožní totéž, jen ne nativně integrované do nabídky telefonu. Také Wi-Fi volání musíte aktivovat v Samoobsluze.

Komentář Mobinfo.cz

Volání přes LTE i volání přes Wi-Fi spustil již před časem T-Mobile, na rozdíl od Vodafonu ale nikoliv v podobě aplikace. Nabídka mobilů, které tyto technologie podporují, je zatím mizerná. Do budoucna lze ale očekávat prudký růst, VoLTE a VoWiFi, které jsou technologicky velmi podobné, totiž zavádí v celosvětovém měřítku řada operátorů.

Pro ty je to výhodné, ušetří spoustu peněz za budování vlastních sítí. Provozovatel sklepní restaurace investuje do pokrytí signálem Wi-Fi ze svého (už jen proto, že kvůli elektronické evidenci tržeb tam bude muset mít internetové připojení), jeho hosté se dovolají a operátor ušetří za malý vysílač.

Reklama