Vodafone nebude reklamou podporovat weby s fake news

Reklama

Vodafone se na globální úrovni rozhodl, že se jeho reklama nebude zobrazovat na nenávistných stránkách a webech s falešnými zprávami. Nechce s nimi být spojován a nechce je finančně podporovat.

Vodafone nebude nakupovat reklamu na nenávistných a lživých webech. Současně zajistí, aby se na těchto webech jeho reklama nezobrazovala ani prostřednictvím různých zprostředkovatelů, jako je Google nebo Facebook. Vadí mu totiž dvě věci. Jednak se reklama může objevit vedle textu, se kterým operátor prostě nechce být spojován, jednak finanční příjmy z reklamy mohou podporovat provozovatele webů, které Vodafone podporovat nechce.

Nenávistné weby definuje jako takové, které „záměrně ponižuje ženy nebo zranitelné menšiny („projevy nenávisti“ – hate speech)“. Lživé weby pak definuje to, že takový web „prezentuje jako pravdivé informace (nikoli jako satiru nebo osobní názor) zprávy, které nelze ověřit ze spolehlivého přímého zdroje (nebo které jsou takovému spolehlivému přímému zdroji nepravdivě připisovány), a u kterých by rozumný člověk došel k závěru, že jsou publikovány za účelem zmást čtenáře/diváka („falešné zprávy“ – fake news)“. A co platí pro weby, to platí pro veškeré další internetové kanály, ať už je to sociální síť nebo třeba YouTube.

Reklama