Vodafone postavil stand-alone 5G síť pro Škodu Auto

Reklama

Škoda Auto má ve svém výrobním areálu v Mladé Boleslavi privátní 5G síť. Na zakázku ji postavil operátor Vodafone, vysílací část dodala Nokia a jedná se o první plně samostatnou 5G v Česku.

Privátních 5G sítí už máme v Česku několik. Operátoři je staví například ve spolupráci s univerzitami, které na nich vymýšlejí možné aplikace pro Průmysl 4.0. Až dosud se ale jednalo o 5G sítě, které byly z velké části propojeny s infrastrukturou starších mobilních sítí (4G LTE apod.). Vodafone se chlubí, že jeho síť vybudovaná v Mladé Boleslavi je tak první českou plně samostatnou (standalone) 5G sítí.

Privátní síť má tu výhodu, že se z větší části nachází v prostorách zákazníka a je mu plně vyhrazena. Má tak k dispozici vysokorychlostní datové připojení, které je stabilní – nikdo mu ho nemůže vytížit, jak se to stává třeba u špatně zabezpečených Wi-Fi sítí. Přitom má kontrolu nad tím, jak sítí putují data. Pokud je to z bezpečnostních důvodů potřeba, nemusí vůbec opustit areál společnosti.

Škoda Auto hodlá svou 5G privátní síť využít například k autonomnímu parkování vyrobených vozidel. Stejně tak do nich chce nahrávat poslední aktualizace firmwaru a provádět potřebná nastavení. Možnost bezpečné a rychlé komunikace se rozhodně bude hodit i při řízení výroby jako takové.

 

Reklama