Vodafone představuje 4GB a 10GB datový tarif, mění podmínky dokoupení FUP

Reklama

Vodafone bude mít od 7. června dva nové datové tarify s FUP 4 a 10 GB, k tomu změní podmínky při dokupování FUP v případě, že ho vyčerpáte před koncem měsíce. K novým tarifům nabízí zajímavou slevu, pokud si je pořídíte na druhou SIM.

Není to tak dávno, co Vodafone zcela překopal své datové tarify (podrobně jsme vás o tom informovali např. zde, o tancích kolem FUP pak zde). Nyní přichází s dalšími novinkami, podle našeho názoru ale k lepšímu.

Předně přidává dva nové tarify, Připojení pro notebook super s cenou 532 Kč měsíčně a datovým limitem 4 GB, a Připojení pro notebook premium s cenou 1 000 Kč měsíčně a limitem FUP ve výši 10 GB. Nenechte se zmýlit názvem, SIM kartu s oběma datovými tarify můžete klidně používat v mobilu či tabletu, jak je libo.

Pro oba tarify nabízí operátor slevu, pokud si je pořídíte do své druhé SIM, přičemž na stejného zákazníka musí být registrovaná SIM se Speciální edicí tarifu na míru (pozor, tedy ne s libovolným tarifem na míru). V tomto případě zaplatíte za Připojení pro notebook super pouze 399 Kč měsíčně namísto 532 Kč, za Připojení pro notebook premium pak 750 Kč měsíčně namísto 1 000 Kč.

Dokup dalších dat

Druhou novinkou je změna v možnosti dokoupení dalších dat, pokud vyčerpáte limit FUP a nechcete se smířit s výrazně sníženou rychlostí do konce zúčtovacího období. Ke všem tarifům je možno dokoupit znovu stejné množství dat, jaké k nim standardně přísluší (tedy pokud máte u tarifu limit FUP 150 MB, můžete si dokoupit dalších 150 MB).

Výjimkou jsou nově představené dva nejvyšší tarify (4 a 10 GB), k nimž lze dokoupit pouze 1 GB balík, nikoli celých 4 či 10 GB. Ceny za dokoupení zůstávají stejné jako doposud, změnou je možnost využití této služby také pro týdenní tarif, to dříve nešlo.

Druhou, významnější změnou, je jiný způsob přičítání dokoupených jednotek. Až dosud byl možný pouze reset, tzn. v okamžiku přikoupení nového balíku FUP vám operátor vymazal všechny zbylé jednotky a přičetl plný balík nových (nevyplatilo se tedy dokupovat nový balíček dříve, než jste předchozí zcela a do posledního zbytku využili). Nově jsou dokoupené jednotky přičteny ke zbývajícím, o žádné tedy nepřijdete.

V souvislosti s tím si můžete nastavit automatické navyšování FUP v okamžiku, kdy vyčerpáte původní balík. Vodafone vás samozřejmě informuje textovou zprávou, pro hlídání útraty poslouží i služby Flexistrop nebo Flexilimit.

Přehled všech datových tarifů, které lze u Vodafonu aktuálně aktivovat.

Tarif Standardně Dokoupení
FUP Cena FUP Cena
Připojení na týden 60 MB/týden 49 Kč/týden 60 MB 39 Kč
Připojení pro mobil standard 150 MB 177 Kč 150 MB 100 Kč
Připojení pro mobil super 300 MB 249 Kč 300 MB 100 Kč
Připojení pro mobil premium 600 MB 315 Kč 600 MB 200 Kč
Připojení pro mobil premium+ 1,2 GB 449 Kč 1,2 GB 200 Kč
Připojení pro tablet super 500 MB 265 Kč 500 MB 200 Kč
Připojení pro tablet premium 1 GB 398 Kč 1 GB 200 Kč
Připojení pro notebook standard 1 GB 398 Kč 1 GB 200 Kč
Připojení pro notebook super 4 GB 532 Kč 1 GB 200 Kč
Připojení pro notebook premium 10 GB 1 000 Kč 1 GB 200 Kč

Komentář Mobinfo

V oblasti dokupování FUP provedl Vodafone jen kosmetické změny. Předpokládáme, že zákazníci sáhli k dokoupení FUP až v okamžiku, kdy jim žádné volné jednotky nezbývaly a operátor jim snížil rychlost, případně tehdy, kdy bylo jednotek již tak málo, že jejich ztráta z důvodu resetu byla zanedbatelná.

Zajímavější je možnost automatického dokupování FUP, trochu tím ale ztrácíte kontrolu nad svou měsíční datovou útratou. Navíc se vám může stát, že vám váš tarif automaticky dokoupí nový balíček dat těsně předtím, než skončí zúčtovací období.

Největší změnou jsou tak dva nové tarify určené lidem, kterým nestačí 1 GB měsíčně. Majitelům mobilních telefonů se to může zdát dostačující (pokud tedy nepřehrávají každý den několik videí z Youtube), v tabletu nebo notebooku ale takový limit vyčerpáte, ani se nenadějete. T-Mobile má v nabídce cenově podobný tarif Internet v mobilu Premium (499 Kč, ovšem jen 2 GB FUP), podobně je na tom i O2 se svým Mobilním internetem standard. Ten k tomu ovšem přidává ještě O2 Mobilní internet Pro (750 Kč, 10 GB dat).

Vodafone dosud takto datově vybavené tarify v nabídce neměl, je tedy dobře, že je zavedl. I když je využije zanedbatelný počet lidí, je správné, že nyní mají na výběr. Podrobné srovnání všech dostupných datových tarifů si můžete provést sami v našem Katalogu operátorů.

Reklama