Vodafone nabídne od 28. května roamingový balíček, který umožní telefonovat v cizině za stejné ceny jako v Česku. Má to ale samozřejmě několik drobných háčků, s nimiž je potřeba dopředu počítat. Podívejte se na kompletní informace.
Nový balíček, který si budete moci aktivovat od 28. května prostřednictvím všech druhů Samoobsluhy (při této příležitosti je vhodné připomenout číslo linky péče o zákazníky ze zahraničí +420 776 970 219). Jmenuje se Vodafone roaming na den a nabízí přesně to, co název napovídá.
Za denní poplatek 99 Kč získáte možnost telefonovat, odesílat zprávy a také datovat za téměř stejných podmínek, jako byste seděli doma v obýváku. Slůvko téměř v tomto případě znamená, že i v cizině využíváte volné jednotky v rámci svého tarifu na míru. Pokud máte k dispozici např. 50 volných minut, je s tímto balíčkem jedno, zda je provoláte doma či na dovolené. Příchozí hovory jsou po aktivaci balíčku zdarma.
První nepříjemnost je v tom, co se stane, jakmile volné jednotky vyčerpáte. Nebudete dále volat za ceny příslušející vašemu tarifu, Vodafone vám začne účtovat sazby nejméně výhodného tarifu na míru (volání 6,50 Kč/min, SMS 1,50 Kč). Lidem s vyššími tarify to asi bude trochu vadit, i tak se však možná dostanou na lepší roamingové ceny než doposud.
Další háček spočívá v časové platnosti. I když máte balíček aktivovaný v Samoobsluze, nestrhává vám operátor každý den 99 Kč bez toho, abyste vyjeli do ciziny. Až posud tedy skvělé. Paušál v uvedené výši je vám naúčtován v okamžiku kdy poprvé z ciziny zavoláte, přijmete hovor, pošlete zprávu nebo se připojíte k internetu (pozor na automatické stahování pošty apod.). Příchozí zpráva je zdarma a balíček neaktivuje.
Stále to vypadá logicky a férově. Problém je v tom, že balíček neplatí 24 hodin od aktivace, ale pouze do nejbližší půlnoci. Teoreticky je tedy nejlepší provést první hovor ráno a pak využívat levného roamingu zbytek dne. Nechávat si volání na večer, až se vrátíte do hotelu, to se vám věru příliš nevyplatí.
Pro koho se hodí?
Takže si to shrneme. Prvním placeným provozem v cizině se balíček aktivuje, za 99 Kč vám platí 0-24 hodin podle toho, v které části dne začnete. Nejprve se využijí volné jednotky příslušející k vašemu českému tarifu na míru, následně vám operátor účtuje 6,50 Kč/min za volání a 1,50 Kč za SMS.
Na balíčku je potřeba hodně ocenit, že obsahuje i datové přenosy, ale jen v rámci českého limitu FUP. Vadí mi proměnlivá délka trvání; pokud si neuvědomíte, kolik je hodin, může vás krátký hovor nebo jedna SMS přijít pekelně draho.
Ostatně, cena je poměrně vysoká, doporučuji dobře spočítat, jestli by se vám nevyplatil spíše standardní World Roaming (10,30 Kč/min odchozích, 3,24 Kč/min příchozích hovorů a 3,24 Kč/SMS, vše ovšem jen ze zemí EU). Vodafone roaming na den je vhodný zejména v případě, kdy očekáváte hodně hovorů či zpráv (v tom kterém dni). Počítejte vždy s tím, že částku 99 Kč musíte vydělit počtem uskutečněných minut, zpráv a datových jednotek, abyste zjistili, na kolik vás jedna vyjde, resp. o kolik se prodraží.
Ještě důležitá zpráva na závěr: Vodafone roaming na den platí jen v některých zemích. Jejich výčet je dostatečný, myslím, že pokryje cestovatelské touhy většiny Čechů. Pro jistotu ho uvádíme v plném znění: Andorra, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Francouzská Guayana, Gibraltar, Guadeloupe, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Manský ostrov, Martinik, Monako, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Reunion, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán a Velká Británie.