Vodafone ruší FUP, teda skoro

Reklama

Zákazníci Vodafonu si od zítřka mohou aktivovat tarif Mobilní připojení Turbo, který je zajímavý tzv. Smart FUP. Datový limit ve výši 20 GB je uplatňován jen na stahování souborů a streaming, v běžném prohlížení webu nejste nijak omezováni.

Mobilní připojení Turbo si můžete pořídit od 24. ledna do 30. dubna, jedná se tedy o časově omezenou promo nabídku. Zda bude Vodafone v této akci pokračovat, případně za jakých podmínek, zatím není jasné. S Mobilním připojením Turbo Vodafone představuje také tzv. Smart FUP. Díky němu budou moci zákazníci surfovat po webu stejnou rychlostí i po vyčerpání limitu 20 GB. Na 64 kb/s se zpomalí pouze sdílení velkých souborů a streamovaný obsah. Standardní Fair User Policy (FUP) zpomalují po dosažení limitu všechny služby internetu.

Služby internetu, které Smart FUP zpomaluje: sdílení velkých souborů, například pomocí služeb Dropbox, Google Drive, iCloud nebo SkyDrive, streaming, například YouTube, Stream.cz a online rádia. Ke zpomalení dojde po dosažení hranice 20 GB. Všechny ostatní služby internetu, jako například prohlížení webových stránek, posílání emailů, Facebook nebo hraní online her zůstávají zcela neomezené po celou dobu používání tarifu.

Další změny u datových tarifů

To ale ještě není všechno. Vodafone automaticky navyšuje všem zákazníkům objem dat u oblíbeného tarifu Red do sítě (resp. Red do sítě pro partnera, Red do sítě pro studenty, Připojení pro mobil standard) ze 150 na 250 MB měsíčně. Dále pak nabízí akční slevy u dalších tarifů. Informace najdete v níže uvedené tabulce.

Datové tarify Objem dat Standardní cena Promo nabídka
Připojení pro mobil standard 250 MB 178 Kč
Mobilní připojení 500 MB 500 MB 249 Kč 89 Kč
Mobilní připojení 1,5 GB 1,5 GB 399 Kč
Mobilní připojení 4 GB 4 GB 519 Kč 259
Mobilní připojení Turbo neomezené surfování 999 Kč 499 Kč

Noví i stávající, firemní i nefiremní zákazníci, zkrátka úplně všichni, kdo uzavřou smlouvu na dva roky, získají slevu 2 000 Kč na tablety Samsung Galaxy Tab 3 10.1 a Samsung Galaxy Note 10.1 2014. Musí se ovšem uvázat k minimálnímu měsíčnímu plnění 490 Kč.

Komentář Mobinfo.cz

Vodafone se rozhodl k vskutku revolučnímu kroku. FUP sice u svého tarifu rozhodně nezrušil, alespoň ho ale omezil jen na služby, které vysoce zatěžují jeho síť, a navíc nasadil takový limit, že to naprostou většinu lidí přestane jakkoliv iritovat. Cena tarifu je, zejména v promo nabídce, příjemně nízká, určitě si své zákazníky najde.

Podobný přístup uplatňují sice i jiní operátoři, jejich limity ale nejsou nastaveny náležitě vysoko. Uvidíme, jestli budou dobrý příklad Vodafonu v nejbližší době následovat. Zejména blížící se rozvoj LTE sítí by si systémové řešení FUP rozhodně zasloužil!

Reklama