Vodafone Senior Inspect ohlídá vaše prarodiče

Reklama

U Vodafone si můžete koupit zařízení Senior Inspect, které slouží k dohledu nad zdravotním stavem babičky nebo pradědečka. Samozřejmostí je napojení na nepřetržitě fungující dispečink sociální služby.

Základem dohledového systému je malé zařízení, které můžete prarodičům zavěsit na krk nebo připevnit k zápěstí. To je vybaveno SIM kartou Vodafonu, takže přes něj lze se seniorem komunikovat, zjišťovat jeho polohu apod.

Zařízení je navíc vybaveno detektorem krizových situací. Automaticky zjistí, pokud senior upadl (pokud tedy má v době pádu zařízení u sebe) nebo pokud je podezřele dlouho nehybný. V takovém případě přístroj automaticky kontaktuje dispečink sociální služby tísňové péče.

Jeho pracovník se pokusí se seniorem spojit hlasovým hovorem a podle situace pak kontaktuje sousedy, rodinné příslušníky nebo záchranku. Senior Inspect navíc předá dispečinku aktuální polohu zjištěnou na základě GPS signálu nebo mobilní sítě.

O kontakt s dispečinkem může senior požádat také sám, pokud stiskne nouzové tlačítko. Pracovníci dispečinku občas seniora zkontrolují sami od sebe, nezávisle na tom, zda došlo ke krizové situaci. Díky sledování polohy lze získat měsíční přehled pohybů seniora.

Budu to umět ovládat?

Tato otázka napadne každého, kdo se někdy snažil starším příbuzným vysvětlit, jak se používá mobil. Senior Inspect je v tomto jednoduchý. Má jediné tlačítko, kterým dojde ke spojení s dispečinkem. Naopak na zařízení se dá dovolat až ze tří různých telefonních čísel (jedno pro dispečink, dvě pro příbuzné).

Samotný přístroj pak dostatečně zřetelně informuje o tom, že je potřeba připojit ho k nabíječce. Společnost CleverTech, která zařízení za finanční podpory Nadace Vodafone vyvinula, připravuje do budoucna i bluetooth napojení na medicínské přístroje, které měří například krevní tlak či stav glukózy v krvi, EKG nebo teplotu.

Asi jedinou nevýhodou je cena. Senior Inspect si můžete pořídit za 4 800 Kč, měsíčně vás pak vyjde na 550 Kč. V ceně je tarif Vodafonu a nepřetržitý dozor asistenční služby. Vzhledem k tomu, že pracovníci dispečinku nikam fyzicky nevyjíždí a vždy kontaktují záchranku (či jiné služby) telefonicky, funguje Senior Inspect funguje v celém Česku.

Další informace najdete na www.vodafone.cz/seniorinspect.

Reklama