Vodafone si stěžuje na CETIN u ÚOHS kvůli velkoobchodní nabídce pevnolinkového připojení DSL. Zdá se mu, že ho CETIN přeprodává příliš draho, čímž záměrně vytlačuje z trhu konkurenci.
O co vlastně jde? CETIN (dříve O2) zdědil obrovskou pevnolinkovou síť vybudovanou za státní peníze. Proto ji nyní musí pronajímat i ostatním operátorům za regulované ceny. Ti pak mohou tyto služby přeprodávat svým zákazníkům a nabízet jim tak volání na pevné lince nebo pevnolinkové připojení k internetu, aniž by si museli budovat síť vlastní.
Stejným způsobem jako Vodafone přeprodává linky DSL třeba T-Mobile a řada dalších firem. Vodafonu nyní připadá, že „CETIN zvýšil ceny oproti původní velkoobchodní nabídce DSL, čímž dále zabraňuje vstupu nových konkurentů na trh a současným konkurentům brání v získávání nových zákazníků. Podmínky nastavené v nové velkoobchodní nabídce společnosti CETIN jsou tak výhodné pouze pro hráče s velmi širokou zákaznickou bází, tedy především pro vlastnicky propojenou společnost O2. Stále tak dochází k omezení volby na straně zákazníků a zpomalení rozvoje vysokorychlostního internetu v České republice.“
Odeslal proto Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podnět k prošetření společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) ve věci zneužívání dominantního postavení na trhu pevného vysokorychlostního internetu. A současně připomíná, že Vodafone již vůči společnosti O2 (ještě před oddělením společnosti CETIN) uplatnil náhradu škody ve výši 385 milionů Kč vzniklou v důsledku dosavadního zneužívání dominantního postavení na trhu DSL. Pokud však společnost CETIN bude i nadále své dominantní postavení zneužívat, Vodafone je připraven se opět bránit soudní cestou.