Vodafone Smart II: letní barevné osvěžení [recenze]

Reklama

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Hardware, systém, funkce

Nízká cena = pomalý hardware? To u Smart II neplatí, i když papírové hodnoty procesoru 832 MHz s jediným jádrem a 512 MB RAM mohou mást. Jelikož výrobce zapomněl obohatit Android 2.3 nějakou grafickou nadstavbou, která by mobil jen brzdila, mobil je slušně svižný. Telefon podporuje datové přenosy ve Wi-Fi, taktéž 3G s HSDPA do rychlosti až 7,2 Mb/s. Už snad nemá smysl dodávat, že tu máme GPS a mobil poslouží jako autonavigace.

Mobil se umí automaticky zamykat a už zamykací displej nabízí první možnosti ovládání. Tažením posuvníku buď mobil zpřístupníte, nebo aktivujete tichý režim s vibracemi. Velké hodiny a datum se hodí pro rychlou kontrolu. Stále viditelná je výsuvná informační liště, kde se ikonami prozradí nové události na sociálních sítích, nové zprávy, e-maily, stav baterie. Lištu vysunete až po odemknutí mobilu.

Pětice pohotovostních displejů nabízí prostor na widgety a zkratky aplikací. Některé widgety zaberou hodně místa a tak možná budete muset naplánovat využití volného prostoru. Widgety vyberete podržením prstu a poté z nabídky. Od výrobce už nějaké aplikace dostanete předinstalované, všimnete si třeba svítilny.

Každodenní uplatnění najde trojice tlačítek u spodní strany displeje. Máme tu ikonu pro hovory, prohlížeč a zobrazení hlavní nabídky. Právě u ní musím pochválit možnost zobrazení podle kategorií. Takže třeba se k sobě sdruží aplikace pro komunikaci, GPS, multimédia apod. Tohle přijde vhod, když budete mít aplikací desítky a procházení dlouhým seznamem začnete nenávidět.

Telefon reaguje svižně na povely, ať už procházíte dlouhý seznam kontaktů nebo prohlížíte galerii fotek. Právě rychlost je u levných mobilů problém a v tomhle Smart II nezklame. Telefon obsahuje polohové čidlo, překlápění obrazu je možné na obě strany a netrvá to dlouho. U volání jsem nepocítil, že by mobil měl nekvalitní mikrofon nebo slabý reproduktor. Dokonce můžete používat hlasové vytáčení, takže si s mobilem popovídáte. Telefon podporuje už běžné hlasové vyhledávání na Googlu.

Za pozornost stojí Swype klávesnice u psaní textů. Tažením prstu snadno napíšete několik vět v okamžiku, mobil z paměti nabízí možná slova na doplnění. Pro pohodlné psaní budete mobil držet v horizontální poloze, kdy jsou tlačítka o trošku větší. Pokud Swype nemusíte, můžete klávesnici přepnout na klasickou. Vyťukávat po jednom však můžete i u Swype. Zprávy se tradičně řadí do konverzací, je tu i sada smajlíků.

Abyste všude chodili včas a na nic nezapomněli, budete využívat kalendář s upomínkami. Další aplikace si doinstalujete z Google Play. Možná se vám bude hodit hlasový záznamník od výrobce, nezapomnělo se ani na balík Office Suite 6 pro dokumenty Microsoft Office a PDF.

Datové přenosy využijí aplikace E-mail a Gmail, další megabajty protečou při navigování v Google Mapách. Start a vyhledání pozice je blesková záležitost. Datové toky pohlídá předinstalovaná aplikace od Vodafonu s názvem Data Manager. České prostředí vás provede statistikami využití dat, můžete je jednotlivě zakázat a povolit, to se prostě může hodit, když si hlídáte vyčerpání FUP apod.

Standardní hudební přehrávač snad nemůže ničím překvapit, takže tu máme knihovnu, náhledy alb a docela solidní hudební výstup. I když ta přibalená sluchátka nehrají nic moc. Jejich kabel bude potřeba pro zapnutí FM rádia s RDS. Vprostřed videopřehrávač se nepodařilo přehrát nějaký DivX, takže musíte do marketu pro aplikaci s kodeky, pak už to není problém.

Od 3Mpx snímače raději nečekejte nic než kvalitní záběry. Bez autofokusu to není ono, i když barevně fotky občas odpovídají, těžko na nich najít něco pozitivního. Jsou to barevné mazanice s přepálenými světlými místy. VGA video se hodí pro nouzové záběry.

Koupit?

Vodafone Smart II je nepochybně kvalitní telefon za skvělou cenu, který pobaví barevnými výměnnými kryty. Majitelé budou spokojeni se svižným chodem, musí se však rozloučit s nějakým focením. Telefonu nechybí kvalitní datová podpora, funguje jako GPS navigace, poradí si s kancelářskými dokumenty. V kategorii mobilů do 3 000 Kč představuje hodně zajímavý tip ke koupi.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama