Vodafone Smart III: třetí sázka na jistotu? [recenze]

Reklama

Vodafone pokračuje v uvádění dostupných modelů s Androidem za skvělou cenu. Již třetí model Smart tentokrát nabízí NFC a další vylepšení!

Vodafone Smart III

Rozměry: 123 × 64 × 11 mm, 136 g
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 16 mil. barev, TFT LCD
Procesor, systém: 1000 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS  EDGE  HSDPA  HSUPA  Wi-Fi
Další konektivita: NFC  GPS  microUSB  3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus  blesk
Podrobné specifikace
3177 Kč

Vodafone Smart III navazuje na úspěšného kolegu Smart II, který nás ohromil před rokem. Jeho recenzi si přečtěte zde. Novinka si polepšila v řadě parametrů, bohužel jsme zůstali ochuzeni o atraktivní barevné výměnné kryty v základním balení. Ke koupi je tak pouze nudná tmavá. Jistým překvapením jsou NFC nálepky, tenhle mobil totiž drží krok s dobou a NFC obsahuje. Telefon s tradiční funkční výbavou již ničím nepřekvapí, trochu zklame zpracování konstrukce a citlivost displeje.

Konstrukce

Plastový telefon se dodává v krabičce se základní výbavou v podobě USB síťové nabíječky, k níž náleží spojovací USB kabel microUSB na dobití. Nechybí ani levná plastové pecky s nevýrazným projevem. Na papírových štítcích jsou nalepeny dva NFC tagy pro umístění třeba u postele, v autě, na pracovním stole apod. Funkce jim přiřadíte sami v aplikaci mobilu, další NFC tagy si dokoupíte.

VodafoneSmartIII_1VodafoneSmartIII_2VodafoneSmartIII_14VodafoneSmartIII_3

Výhradně černá konstrukce telefonu nevypadá nijak oslnivě. Zaoblené tvary vypadají sympaticky, asi nejvýraznějším prvkem je červená informační dioda pod displejem. Ve skutečnosti je bílá, ovšem krytka ji barví do ruda. Pokud si nastavíte v menu, tak může blikat pro oznámení událostí, rovněž svítí při nabíjení. Její síla není rušivá v noci na nočním stolku, přes den je viditelná, samozřejmě nikoliv na slunci.

VodafoneSmartIII_4VodafoneSmartIII_5

Přední část je vyhrazena 4palcovému displeji a trojici senzorových tlačítek. Ta jsou podsvícená a to je dobrá zpráva. Délku svícení ale nelze ovlivnit. Jejich citlivost je v pořádku, to bohužel nemůžu říct o displeji. Každodenně jsem se třeba rozčiloval nad nepřesným snímáním dotyků u virtuální klávesnice. Tvrdošíjně se psaly vedlejší znaky apod. Čitelnost displeje je docela slušná i na světle, telefon jsem používal s maximálním jasem. Pro kvalitní obraz se doporučuji dívat hlavně zepředu, pod úhly to již není žádná sláva.

VodafoneSmartIII_8VodafoneSmartIII_7

Telefon se v ruce drží docela příjemně, hlavně díky zaobleným hranám. Hmotnost 136 g na tak malý mobil už je trochu dost, ale je to o zvyku. Konstrukce obsahuje samostatný plastový rámeček, který přidržuje zadní kryt. Právě to bylo slabé místo testovaného a zcela nového kusu. Rámeček v horní části jednoduše nedržel, nešel pořádně zacvaknout. Tudíž se telefon snadno rozložil třeba v kapse nebo při položení na stůl. Výrobní kvalitu by si měl Alcatel jako výrobce tohoto mobilu lépe pohlídat. Při koupi si tedy pevnost dílu zkontrolujte.

VodafoneSmartIII_12VodafoneSmartIII_11VodafoneSmartIII_9VodafoneSmartIII_10

V rámečku se na levém boku nachází ovladač hlasitosti, pravá strana je holá. Nahoře budete často hledat zámek displeje. Je dlouhý 8 mm a nad povrch skoro nevystupuje, další mínus výrobci. Zadní kryt je bohužel lesklý a hladký, takže již po pár dnech obsahoval viditelné škrábance od pokládání mobilu na záda. Výřez v krytu obsahuje 5Mpx snímač s LED bleskem. V této části je pod mřížkou schován hlasitý reproduktor se silným projevem.

VodafoneSmartIII_6VFSmartIII_displej_6

Telefon dobijete microUSB ve spodní části. Plastová kryt obsahuje zevnitř nalepenou anténu NFC. Po vyjmutí baterie s kapacitou 1 500 mAh se dostanete ke slotům SIM klasických rozměrů a microSDHC. Výdrž na baterii hodnotím pozitivně, ani dva až tři dny při běžném použití nejsou zázrakem.

Hardware, systém, funkce

Vodafone Smart III obsahuje jednojádrový 1GHz procesor a 512 MB RAM. Plynulost chodu systému Android 4.1.1 je určitě vyhovující, stejně jako spouštění aplikací. Stačí spustit několik z nich a rázem je 400 MB RAM obsazeno. Uvnitř telefonu je 4 GB paměť, ovšem na uživatele zbývá 2,23 GB.

VFSmartIII_displej_7VFSmartIII_displej_8

Z datových přenosů se telefon nezahanbí v 3G sítích s HSDPA a HSUPA, nečekaně tu máme i NFC. Funguje to spolehlivě, stačí mobil odemknout a mít spuštěné NFC. Pak jen mávnete na tagem a provede se definovaná činnost (vypne zvuk, vypnou data apod.).

VFSmartIII_displej_9VFSmartIII_displej_10

Systém Android nabízí několik možnost odemykání mobilu, tažení prstu, gestem, PIN. Hodí se výsuvná informační lišta, v níž najdete rychlé volby aktivace funkcí telefonu, datových přenosů apod. Telefon nemá potíže se synchronizací dat, nalezením Wi-Fi. Spokojený jsem byl při telefonování, kvalita sluchátka a mikrofonu bude určitě vyhovovat každému.

VFSmartIII_displej_11VFSmartIII_displej_12VFSmartIII_displej_1VFSmartIII_displej_2

Psaní jakéhokoliv textu je utrpením kvůli podivné citlivosti displeje, jde asi o největší mínus telefonu. Takových reakcí se dočkáte třeba při zoomování fotek v galerii. Telefon nezklame ohledně kalendáře, budíků, poznámek. Bez potíží lze surfovat třeba v Chrome. Pro poslech hudby zvolte lepší sluchátka. S 5Mpx fotoaparátem se fotí bez klasické spouště. Fotky jsou za dobrého počasí obstojné, na video by se hodil stabilizátor. Kompletní fotogalerii najdete v tomto článku.

Závěr

Vodafone Smart III útočí na zájemce hlavně cenou a přítomností NFC. Před koupí doporučuji ověřit kvalitu konstrukce, a jestli bude vyhovovat citlivost displeje. Jinak jde o mobil s dobrou výdrží, nechybí ani informační dioda a vyhovující fotoaparát s HD videem.

Reklama