Vodafone testuje IoT, v Česku bude testovat na podzim

Reklama

Vodafone ve Španělsku otestoval technologii NB-IoT, která umožní nabídnout internet věcí velmi rychle v rámci současné infrastruktury. V Česku ji hodlá začít testovat na podzim, dodavatelem je Huawei.

Internet věcí (IoT) je budoucím velkým hitem. Umožní komunikovat všemožným zařízením od vodoměrů či elektroměrů až po senzory sledující obsazení parkovišť ve městech. Využívat k těmto účelům stávající mobilní sítě je nevhodné, operátoři proto budují sítě speciální. Např. T-Mobile šel cestou technologie SIGFOX, Vodafone počítá s nasazením NB-IoT.

NB-IoT je horká novinka, specifikace byla dokončena až v červnu 2016. K podpoře standardu NB-IoT se však již přihlásilo více než 20 největších světových mobilních operátorů, kteří dohromady zajišťují komunikaci pro více než 2,9 miliardy zákazníků a geograficky pokrývají více než 90 % trhu Internetu věcí.

Pro provozování NB-IoT technologie Vodafone využije stávající infrastrukturu mobilní sítě, což umožní rychlé a levné nasazení tohoto řešení do praxe. Aktuálně si vyzkoušel nasazení za plného provozu ve španělském Madridu ve spolupráci s dodavatelem, firmou Huawei. Nyní již tedy nic nebrání tomu, aby se NB-IoT objevilo i v Česku.

 

Reklama