Vodafone udělá gigabitové město i z Jeseníku a Ústí nad Labem

Reklama

O prázdninách se Vodafone dohodl s Karlovými Vary, že jako hlavní partner filmového festivalu podpoří ve městě rozvoj rychlého internetu. Nyní k nim vybral další dvě města – Ústí nad Labem a Jeseník.

Výběr měst přitom vychází ze soutěže 5G pro 5 měst, kterou v říjnu vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Tři z pěti vybraných měst budou své budoucí vize realizovat s operátorem Vodafone. Tato tři města by teď měla s Vodafonem vybudovat digitální infrastrukturu a získat podporu státu v testování a využívání 5G technologií, stejně jako v rozvoji chytrých měst.

Přenos dat o rychlosti gigabit za sekundu bude pro města velkým přínosem. Příklady vítězů soutěže 5G pro 5 měst by měly ukázat ostatním obcím a regionům cestu, jak efektivně zapojit nové technologie při zvyšování hospodářských výsledků a kvality prostředí obyvatel v různých oblastech života: od dopravy po zdravotnictví nebo vzdělávání.

Jeseník hodlá vysokorychlostní připojení využít ke snížení geografické vzdálenosti, která ho dělí od důležitých republikových center. Ústí nad Labem si zase od rychlé mobilní sítě slibuje další posílení role města v oblasti autonomního řízení aut. Ministerstva pak chtějí zkušenost Karlových Varů, Jeseníku a Ústí nad Labem využít pro vytváření metodických postupů a tvorbu programů na zavádění 5G sítí v ČR. Rádiové frekvence nezbytné pro experimentální testování 5G a technologických řešení by měl mít Vodafone jako poskytovatel 5G připojení tří vítězných měst podle znění výzvy za nižší poplatek.

Reklama