Vodafone v tichosti spustil novou síť

Reklama

Vodafone u příležitosti MFF Karlovy Vary, jehož je partnerem, spustil novou mobilní síť Cat-M. Je určena pro komunikaci strojů a doplní již fungující NB-LTE.

Internet strojů je stále na vzestupu, k síti síti se připojují vodoměry, elektroměry, autonomní vozítka všeho druhu, ledničky, zabezpečovací zařízení, kamery a další a další stroje a přístroje. Ke své komunikaci potřebují samozřejmě všude dostupnou mobilní síť.

V současné době mají k dispozici úzkopásmové LTE známé též pod zkratkou NB LTE. Jak už přídomek napovídá, jedná se o síť úzkopásmovou, přes kterou přenesete jen malé objemy dat. Na aktuální stav elektroměru to v pohodě stačí, na snímek z webkamery v plném rozlišené spíše ne.

Pro tyto účely ale operátor přišel se sítí Cat-M. Ta je přímo určena pro přenos většího množství dat. Operátor sám uvádí jako příklad přenos fotek zvířat z fotopasti. Síť Cat-M si výhody NB-IoT z velké části ponechává (energeticky úsporná, signál dobře proniká), ale umožňuje přitom vyšší datové přenosy, konkrétně až megabit za sekundu (1 Mb/s).

SIM karty potřebné pro přístup do sítě Cat-M jsou dostupné výhradně pro firemní zákazníky. Nová síť bude v České republice využívat mobilní frekvenční pásma 900 MHz a 1800 MHz. Už do 1. srpna bude v dosahu pokrytí přes 93 % populace, tedy i většina území České republiky. To neznamená stavbu nových vysílačů, operátor využije stávající infrastrukturu mobilních sítí, protože Cat-M je s nimi kompatibilní.

Reklama