Vodafone vypne 3G v březnu 2021, frekvence převede na 5G

Reklama

O2 už s budováním 5G pomalu začíná, ČTÚ už nemůže odsouvat aukci frekvencí o moc dále, takže to vypadá, že většímu rozšíření sítí 5G už nic nestojí v cestě. Vodafone proto odkrývá některé svoje plány.

Konkrétně se jedná o uvolňování frekvencí, které dnes využívají sítě třetí generace. Vodafone je nepotřebuje pro hovory – majitelé novějších telefonů je zvládnou v sítích 4G nebo budoucích 5G, lidé s nejjednoduššími přístroji využijí síť 2G, neboli GSM. U té zatím operátor žádné změny nechystá.

Velké naděje se do sítí 3G při jejich startu vkládaly v oblasti datových přenosů. Byl to skutečně velký skok od GPRS, ale ani tuto výhodu už dnes nepotřebujeme. Data mnohem rychleji přeneseme ve 4G, které má dnes pokrytí více než dostatečné, a v brzy spuštěných sítích 5G. Pro využívání 4G potřebujete jednak patřičně vybavený telefon, jednak LTE SIM kartu. Vzhledem k tomu, že takové SIM karty vydává Vodafone od roku 2013 a telefony bez LTE se už řadu let prakticky neprodávají, je dost velká šance, že máte obojí.

Právě proto si Vodafone může dovolit oznámit svůj plán na vypnutí sítě 3G. Dojde k němu v březnu 2021, tedy asi za tři čtvrtě roku, což je dost na pořízení nové SIM karty i telefonu. Vodafone i nadále zůstane vlastníkem uvolněných frekvencí, které přesune do sítí 4G a 5G. Díky tomu v nich dokáže nabídnout vyšší kapacitu i přenosovou rychlost.

 

Reklama