Vodafone začíná nabízet eSIM

Reklama

Pokud to myslíte s bojem proti plastu vážně, vzdáte se nejen brček a sáčků, ale i SIM karet. Nebo třeba proto, že vás otravuje neustálé prohazování v telefonu a stále se zmenšující velikosti.

Vodafone se přidal k dalším operátorům a začal nabízet takzvané eSIM, což je zkratka, která se někdy vysvětluje jako elektronická SIM, někdy jako vestavěná (embeded) SIM. Tak či onak, obě označení jsou pravdivá.

Klasická SIM karta je tvořena počítačovým čipem a plastovým obalem. V čipu jsou – zjednodušeně řečeno – uloženy informace o zákazníkovi, telefonní číslo, nějaké ty kontakty a zprávy. Tentýž čip ale může být klidně součástí mobilu. A přesně to je základ eSIM.

Zákazník už nedostane pár gramů plastu, ale jen QR kód. V případě Vodafonu si ho vyzvednou v prodejně nebo objednají přes webovou či hlasovou samoobsluhu. Jakmile tento kód naskenují do telefonu, připojí se mobil k internetu a stáhne si všechny potřebné informace.

A teď ta hlavní výhoda – v telefonu může být uloženo několik eSIM, mezi kterými může zákazník volně přepínat. Pokud vymění telefon, jednoduše z jednoho svůj eSIM profil smaže a do jiného jej zase zadá. Nemusí řešit, zda má správně velkou nano, micro nebo mini SIM, pořizovat si různé adaptéry a podobně.

Navíc existují zařízení, a s rozmachem IoT jich bude ještě mnohem více, do kterých se klasická SIM karta prostě nevejde, zatímco eSIM čip bez problémů ano.

Reklama