Vodafone zahájil testování LTE na frekvenci 800 MHz

Reklama

Obyvatelé Velké Bíteše a nejbližšího okolí si mohou v testovacím provozu vyzkoušet „plnohodnotné“ LTE na frekvenci 800 MHz. Vodafone tam totiž ve spolupráci s Huawei postavil prvních sedm vysílač. Do budoucna by právě „toto LTE“ mělo pokrýt celou republiku.

Čert aby se v těch LTE vyznal. Všichni operátoři zkouší LTE provozovat na frekvencích určených původně pro GSM (900 MHz), kde jsou ale dosahovány jen poměrně nízké přenosové rychlosti. Teprve po dokončení aukce frekvencí se mohli všichni vrhnout na „plnohodnotné LTE“ běžících na frekvencích 800, 1 800 a 2 600 MHz. (Do budoucna se počítá také s frekvencemi 700, 1 400 a 2 100 MHz).

Vodafone buduje svůj Turbo Internet jako kombinaci sítě třetí generace a LTE na frekvenci 900 MHz. Nyní přidává první pokusné vysílače LTE na frekvenci 800 MHz, kde hodlá dosahovat rychlosti stahování až 75 Mb/s (průměrně pak 20-30 Mb/s). LTE na frekvenci 800 MHz podporuje kromě přenosu dat i hlasové hovory pomocí funkce sítě CS Fall Back. Vyzkoušet si ho mohou všichni, kdo používají jakékoliv datové služby Vodafone, vlastní LTE SIM kartu a zařízení podporující LTE na této frekvenci.

Reklama