Vodafone zase experimentuje: LTE na frekvenci 3G

Reklama

Vodafone chce zrychlit pokrývání republiky signálem LTE. Využívá k tomu ale frekvence, které jsou původně určeny pro jiné sítě. Aktuálně získal od ČTÚ svolení spustit LTE na frekvenci 2 100 MHz patřící původně 3G.

Již před časem vzbudil Vodafone rozpačité reakce tím, že využil nepotřebné frekvence 900 MHz, které mu tak nějak zbyly po síti druhé generace, ke startu sítě LTE. Frekvence určené pro starší sítě využívali původně všichni tři čeští operátoři, ale pouze k testovacím účelům. Jakmile proběhla aukce LTE frekvencí, všichni (tedy až na Vodafone) je rychle opustili. Vodafone naopak tuto frekvenci ještě rozšiřoval v rámci svého Turbo Internetu.

Teď má sice k dispozici dost frekvencí určených přímo pro LTE, přesto své 900MHz vysílače zachovává a ještě přidává další, tentokrát na frekvenci 2 100 MHz. To je pásmo původně určené pro sítě třetí generace. Vodafone ale toto pásmo nevyužívá beze zbytku, část mu leží ladem (a musí za ni platit), takže se mu vyplatí vyhradit blok o šířce 10 MHz pro LTE (a na zbytku nechat i nadále běžet 3G).

Co to znamená v praxi? V oblastech, které Vodafone pokryje svou kombinací 3G+LTE v pásmu 2 100 MHz, budete moci stahovat rychlostí 75 Mb/s. Díky již existující síti vysílačů bude navíc pokrývání podstatně rychlejší a levnější. LTE na frekvenci 2100 MHz překryje ve městech technologii 3G, která i nadále zůstane v provozu. První zákazníci využijí LTE na frekvenci 2100 MHz v Kladně, Olomouci a ve Slaném již v prosinci 2014. Všechna města pak budou pokryta do konce léta 2015.

Reklama