Vodafonu spustí v říjnu 5G v pěti městech

Reklama

I když aukce frekvencí ještě neproběhla, Vodafone už spouští sítě 5G. Zatím ale na 4G frekvencích a s malou kapacitou, pro plnohodnotné pokrytí se bez nových frekvencí neobejde.

Na signál sítí 5G se mohou těšit města, ve kterých probíhá pilotní test Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Tři z pětice měst pokryje svou sítí Vodafone – Karlovy Vary, Ústí nad Labem a Jeseník. K tomu přidává ještě dvě hustě obydlené oblasti, Prahu a Brno. Do budoucna samozřejmě plánuje mnohem větší pokrytí.

Sítě poběží prozatím na frekvencích vyhrazených pro 4G díky technologii Dynamic Spectrum Sharing, která umožňuje sdílení jedné frekvence jak pro 4G, tak pro 5G. V budoucnu se samozřejmě předpokládá přepnutí na standardní 5G frekvence, jen co je operátoři vydraží.

Zákazníci se zatím nemusí o nic starat. Všechny majitele neomezených tarifů se zastropováním rychlosti navíc čeká důležitá novinka. Pokud si u Vodafonu koupí 5G telefon (přístroj musí být kompatibilní se sítí Vodafonu), získají plnou rychlost stahování. Během zaváděcí nabídky si tak mohou vyzkoušet naplno přesně to, co technické parametry nové 5G technologie dovolí. Po zaváděcím období a dalším rozšíření pokrytí představí Vodafone v příštím roce novou nabídku šitou už na míru 5G.

Reklama