Volání do EU zlevňuje

Reklama

Před obdobím dovolených došlo k dalšímu plánovanému zlevnění volání do zahraničí, tedy do zemí Evropského hospodářského prostoru. Pozor, neplést s roamingovými cenami.

Na začátek stručně zopakujeme. Roaming zahrnuje situace, kdy se svým českým mobilem vyrazíte do ciziny a telefonujete do českých sítí, případně datujete. Podle regulačních opatření Evropské unie byste měli v rámci EU fungovat za stejných cenových podmínek jako v Česku.

Volání do ciziny zahrnuje případy, kdy ze svého českého čísla voláte na číslo zahraniční. A je jedno, jestli se zrovna nacházíte v Česku nebo Chorvatsku. V rámci EHS (kromě EU zahrnuje různé přidružené země, jako Lichtenštejnsko, Norsko nebo Island) jsou i tyto ceny regulované.

Od 15. května 2022 došlo ke snížení maximálních cen mezinárodního volání a SMS do
zemí. Snížení cen odráží posílení české koruny oproti euru v prvním čtvrtletí roku 2022 oproti stejnému období loňského roku o 5,36 %. Od uvedeného data tak dotčení operátoři nesmějí účtovat za minutu volání z ČR do zemí Evropské unie, Lichtenštejnska, Norska a na Island vyšší jednotkovou cenu než 5,664 Kč s DPH a za odeslání jedné SMS částku vyšší než 1,788 Kč s DPH.

Maximální ceny za volání a odesílání SMS do uvedených zemí se každoročně přepočítávají z cenových stropů stanovených v eurech podle průměrné hodnoty referenčních směnných kurzů zveřejněných ve dnech 15. ledna, 15. února a 15. března daného roku Evropskou centrální bankou v Úředním věstníku Evropské unie.

Reklama