Vyšší než delší: Sony Xperia XA1 [recenze]

Reklama

Poněkud nenápadně představilo Sony svůj model Sony Xperia XA1. Pokud si ho koupíte, dostanete do ruky solidní stroj s Androidem a podlouhlým pětipalcovým displejem a skvělým foťákem.

Po designové stránce vás žádné překvapení nečeká, Xperia XA1 je normální placka s displejem zabírajícím takřka celou čelní plochu. Zejména na pravé a levé straně sahá displej až k samému kraji, nahoře a dole je asi centimetr místa. Nad displejem je informační dioda a čelní fotoaparát s rozlišením 8 Mpx. Spodní okraj je zcela nevyužitý.

Horní bok patří 3,5mm jacku pro připojení sluchátek. Vlevo je snadno použitelný šuplík pro vložení nano SIM karty a microSD karty. Spodní strana vás bude zajímat, pokud budete potřebovat telefon nabít, je tam totiž micro USB-C konektor. Na pravé straně je pak kulaté tlačítko pro zapnutí, které slouží i jako spoušť fotoaparátu, a kolébkové dvojtlačítko pro změnu hlasitosti.

Dlouhán do kapsy

Při návrhu telefonu vzali designéři v úvahu ergonomii displejů s úhlopříčkou okolo 5″. Přesně této hodnoty dosáhla úhlopříčka Sony Xperie XA1. Jedná se o TFT displej s rozlišením 720 × 1 280 bodů a rozměry 62 × 102 mm. Proti poškození ho chrání odolné sklíčko Gorilla Glass.

Samotný mobil má rozměry 145 × 67 × 9 mm, váží 143 g. jeho kryty i rámečky jsou plastové, příjemné na omak a neklouzavé. Ovládací tlačítka systému Android, která mohla být pohodlně umístěna jako senzorová na spodním pruhu pod displejem, jsou bohužel jen dotyková přímo na displeji.

To všechno má na používání mobilu samé pozitivní vlivy. Hmotnost je přiměřená a v kapse telefon ani nepocítíte. Rozměry jsou hnány spíš do výšky, takže i menší dlaně mohou přístroj pohodlně uchopit po obou bočních stranách. Pětipalcový displej je dostatečně velký, aby na něm dobře vypadaly fotky a videa, na druhou stranu dost malý, aby se pohodlně ovládal.

Osm jader s Androidem

O pohodlný chod sytému se stará osmijádrový procesor taktovaný na frekvenci 2,3 GHz. Pro chod operačního systému Android a všech aplikací slouží vnitřní paměť s kapacitou 3 GB. K ukládání méně aktuálních dat můžete využít interní úložiště s kapacitou 32 GB nebo paměťovou kartu microSD, která se vkládá do šuplíku na levém boku přístroje.

Popis datových technologií začíná být v recenzích poněkud monotónní. I Sony Xperia XA1 podporuje všechno, co si můžete přát, tedy GPRS, EDGE, HSPA i LTE. Samozřejmostí je také Wi-Fi a GPS, poněkud neobvyklé je stále ještě NFC.

Hlavní fotoaparát má rozlišení 23 Mpx, je vybaven diodovým bleskem a autofokusem. Natáčí videa v rozlišení 1080p. Kromě níže uvedených ukázkových fotek se můžete podívat na podrobnější článek, který shrnuje kvality fotoaparátu pěkně pohromadě.

Stojí to za to?

V době psaní této recenze stála Sony Xperia XA1 přibližně 7 500 Kč. To ji, přinejmenším cenově, posouvá z kategorie střední třídy o něco výše. Obstojí tam?

Sony Xperia XA1

Rozměry: 145 × 67 × 8 mm, 143 g
Displej: 5″, 720 × 1280 bodů, 16 mil. barev, TFT LCD
Procesor, systém: 8 jader, 2300 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 3000 MB, 32000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 23 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia XA1 v českých e-shopech: Kč - Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Pravděpodobně ano. Když ji srovnáme s nedávno testovanou Xperií XA, která se vejde pod magickou laťku pěti tisíc korun, má novinka o něco rychlejší procesor, o třetinu větší paměť, dvojnásobné úložiště a skoro dvakrát vyšší rozlišení fotoaparátu. To snad za ty 2 500 Kč příplatku stojí.

Klady a zápory:

+rozlišení fotoaparátu, rychlost procesoru

– vyšší cena, podlouhlost

Mobilní telefon Xperia XA1 zapůjčila společnost Sony Mobile CZ.

Reklama