Výzkum Emporia: Jaké telefony chtějí senioři

Výrobce seniorských mobilů Emporia provedl v rámci svých seniorských seminářů Jak na mobil dotazníkové šetření. Vyplynulo z něj, jaké funkce čeští senioři od svých telefonů požadují, případně jak jim vyhovují jejich stávající přístroje. Pokud plánujete koupi nového telefonu rodičům či prarodičům, nechte se inspirovat.

Česká populace stárne, ostatně stejně jako populace ve všech vyspělých zemích. S rostoucím věkem se navíc mění požadavky na mobilní telefon. Člověku slábne zrak, hůře zvládá obsluhu malých ovládacích prvků a také v souvislosti s odchodem ze zaměstnání a celkovým zklidněním života přestává používat pokročilé funkce. Co dnešní senioři doopravdy od svých mobilů čekají?

Čeští senioři používají nevyhovující telefony. Nejvíce jim vadí malý, špatně čitelný displej, malá tlačítka a krátká výdrž baterie. Každý pátý senior navíc tvrdí, že jeho stávající telefon je příliš tichý a složitý. Přitom právě tohle jsou parametry, které na telefonu považují za nejdůležitější. Senioři chtějí hlavně volat (90 %) a posílat SMS (69 %). Veškeré další funkce je spíše obtěžují.

Senioři od telefonu požadují především snadné ovládání (65 %). Následuje velký displej (41 %), velká tlačítka (38 %) a dlouhá výdrž baterie (36 %). Stěžují si hlavně na velikost a čitelnost displeje (41 %), nedostatečnou výdrž baterie (39 %) a velikost tlačítek (37 %).

Pouze každý druhý senior si svůj telefon koupí sám. Zbytek je dostane darem od svých nejbližších. Právě zde je nejčastější důvod toho, proč senioři svůj telefon považují za nevyhovující. „Děti a vnoučata si neuvědomují, že senioři své telefony vnímají jinak, což vyplývá zejména z věku a souvisejících zrakových, sluchových či pohybových omezení. Svým rodičům či prarodičům totiž často věnují telefon, který jim samotným už nevyhovuje,“ poukazuje na nejčastější chybu odborník z emporia Telecom.

Průzkum Senioři a mobilní telefon proběhl v květnu a červnu 2012 na vzorku 235 účastníků seminářů Jak na mobil (informovali jsme o něm například v tomto článku) ve věku 57 – 91 let. Průměrný věk respondentů byl 75 let. V průzkumu byly rovnoměrně zastoupeny všechny regiony ČR.