Výzkum O2: 15 % dětí má zkušenosti s internetovým sexem

Reklama

O2 připravilo ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci výzkum mezi dětmi na téma rizikového chování na internetu. Ukázalo se, že každé šesté dítě má zkušenosti s erotickými zprávami.

Do výzkumu se zapojilo 4 878 dětí z celého území ČR s průměrným věkem 14 let, Více než polovina českých dětí (60 %) nemá svými rodiči nijak limitovaný čas strávený na počítači a internetu. Téměř stejné množství dětí má navíc počítač ve svém vlastním pokojíčku, který nesdílí ani se sourozencem.

Své intimní materiály po internetu s cizími lidmi sdílí až 16 procent českých dětí, dominují především fotografie nad videem. Za pět let se toto číslo zvýšilo téměř o polovinu, což samozřejmě vede i k rostoucímu počtu případů úniků nebo zneužití takových materiálů.

Jen 40 % dětí by problémy s únikem svých intimních fotek řešilo s rodiči, 30 % dětí s kamarády a 30 % vůbec s nikým. Proč vůbec erotické fotky někomu posílají? 39 % dětí to vnímá jako dárek pro partnera, 36 % tak činí v rámci flirtu. Čtyři z deseti dětí zažily obnažování na video chatu.

Zhruba třetina dětí (31 %) by si na Facebooku přidala nového kamaráda opačného pohlaví jen na základě přitažlivé fotografie a bez ověřování identity.

Statistiky Linky bezpečí ukazují, že online trable se dostávají do popředí. Zatímco v roce 2008 se na ni obrátilo s prosbou o pomoc v souvislosti s internetem jen 40 dětí, loni to bylo již téměř 600 případů, což jsou skoro dvě děti každý den. Nejčastěji řeší potíže s kyberstalkingem (24 %), kyberšikanou (20 %) nebo zneužitím osobních dat (6 %).

Reklama