Výzkum O2: mobil ve školce, data na střední

Reklama

O2 si nechalo u příležitosti začátku školního roku zpracovat výzkum, který se týká dětí a mobilů. Velká část rodičů pořídí potomkům první mobil už v době, kdy ještě chodí do školky.

Přesněji řečeno se jedná o 23 % dětí, právě tolik jich má vlastní mobilní telefon ještě před tím, než vyslechnou svůj první projev ministra školství. Během prvních dvou tříd má telefon již 32 % dětí, v jedenácti už přibližně 80 %. Většina rodičů k mobilu pořídí předplacenou kartu.

Rodiče školákům nejčastěji pořizují telefony nižší a střední třídy. To v praxi znamená většinou do 3 000 Kč, naprostá většina se pak vejde do 5 000 Kč. Přístroje za cenu přesahující deset tisíc korun by nekoupilo ani půl procenta zúčastněných.

Polovina dotazovaných by s pořízením datového balíčku počkala, až děti budou navštěvovat druhý stupeň. Pětina Čechů by internet svým dětem pořídila až po absolvování základní školy. Čtvrtina lidí se naopak domnívá, že je vhodné objednat datový balíček ještě na prvním stupni.

Jak ale vyplynulo z nedávného výzkumu, tím rodičovská kontrola nad internetovými zábavami jejich potomků končí. Nesledují, na jakých sociálních sítích má jejich potomek účet, ani s kým a o čem komunikuje. Děti přitom nemají problém sdílet své soukromé informace nebo intimní fotky.

Reklama