Výzkum T-Mobile: lidé věří hoaxům

Reklama

T-Mobile provedl anketu, ve které se snažil zjistit, do jaké míry lidé věří falešným zprávám. Zájemcům na Facebooku předložil 12 zpráv, u kterých měli hádat, nakolik jsou pravdivé.

Kvíz běžel tři týdny, během nichž se ho zúčastnilo více než 20 tisíc lidí. Necelých 9 tisíc pak poskytlo své demografické údaje, takže můžeme říct, jestli jsou zkušenější mladí nebo staří, lidé z vesnice nebo velkoměsta.

Samotný test obsahuje dvanáct příběhů, některé smyšlené, některé pravdivé, některé záměrné chytáky. Operátor využil desetiletími prověřené injekční stříkačky v MHD, nedávno objevenou hru Modrá Velryba, nebo pomluvu o organizování protivládních demonstrací vnučkou prezidentského kandidáta Drahoše. Z dvanácti možných bodů získali respondenti v průměru 8,94, tedy méně než 9 správných odpovědí z 12.

Proti fake news dobře chrání vzdělání, funguje ale také osobní zkušenost. Např. u falešné zprávy o smrti studenta v Listopadu 1989 nejlépe odpovídali lidé, kteří revoluci osobně zažili. Nejhorší výsledky vykazovali obyvatelé měst o velikosti 10-100 000 obyvatel.

Reklama