Windows Phone 8: smutná Nokia, naštvaní uživatelé a náš komentář

Reklama

Uvedení Windows Phone 8 vyvolalo mezi uživateli docela silnou reakci. A nejenom směrem k Microsoftu, snad ještě více je s novým systémem spojována Nokia a její budoucnost. Která podle prvních ohlasů vypadá zase o kousek černěji.

Jaká je nejčastější reakce na nové Windows Phone 8? No tohle snad Nokia nemyslí vážně! Poslední hřebíček do rakve Nokia. A tak bych mohl pokračovat i dále. Zaslouží si ale právě Nokia podobnou kritiku? Proč se nemluví o tom, že systém představil Microsoft a ne Nokia?

Jasně, pro Nokii je to špatná zpráva. Nemožnost aktualizace současných zařízení je prostě jasný zápor. Stejný problém ale musí řešit i ostatní výrobci, kteří na trhu mají Windows Phone telefony. Bez nějakého podrobnějšího zkoumání vidím (bráno z Heureka.cz), že Nokia má čtyři Windows Phone (když budu počítat i Lumii 900, která bude uvedená už velmi brzo), HTC má telefonů šest, Samsung dva, ZTE, LG a Acer po jednom.

Takže ještě jednou: proč všichni nadávají Nokii, když vývoj systému má na starosti Microsoft? Logická odpověď by zněla, že Nokia musí mít silnou vyjednávací pozici. Ale z řady důvodů ji evidentně nemá. Hodnota akcií firmy jde dolů, pozice světové jedničky je pryč, propouští se, přesouvá se výroba. Zkrátka těžké časy. Navíc, mapy od Nokie budou součástí všech nových Windows Phone telefonů. Takhle si opravdu silnou vyjednávací pozici nepředstavuji. A to raději nebudu rozpitvávat, že Nokii vede bývalý manažer Microsoftu.

Na druhou stranu je Nokia stále největší výrobce WP telefonů, co se počtu kusů týká. Může mít sice méně modelů, v absolutních číslech je ale pro Microsoft stále nejdůležitější. O to nepochopitelnější je právě provedený krok.

Vyplývá mi z toho jediné. Microsoft Nokii zkrátka trochu převezl a slabší pozice finského výrobce mu náramně vyhovuje. Můžeme rovnou začít spekulovat o prodeji a převzetí firmy… Dá se to ale brát i jinak. Kolik současných Androidů má aktuální systém 4? Microsoft prostě nedělá nic jiného než současný nejsilnější hráč na trhu. Počítat s nekonečným upgradem systému je prostě naivní.

Možná by bylo mnohem lepší, kdyby se zopakovala praxe známá ze stolních počítačů. Hardware musí splňovat určité minimální požadavky, a je pak na uživateli, jaký systém si na něj nainstaluje. Popř. za něj rozhodne výrobce počítače, ale kdykoliv může odinstalovat Windows a přejít třeba na Linux. Nebo mu dá výrobce počítače rovnou na výběr z několika variant lišících se jen nainstalovaným systémem.

U telefonů by to mohlo vypadat tak, že si do čerstvě zakoupené Nokie sami nainstalujete Symbian nebo Android. Pokud jste zastánci Windows Phone, tak si prostě koupíte od Microsoftu licenci a doinstalujete si do mobilu Windows. Pokud budete chtít novou verzi, tak si ji stejně jako u počítačů, za nějakou sníženou cenu dokoupíte. Pokud dojdete k závěru, že vám vlastně starší verze stačí, nebo že by hardware vašeho telefonu novou nezvládl, prostě si ji necháte.

Ušetřilo by to mnoho zklamání a naštvaných reakcí skalních fanoušků.

Reklama