O multitaskingu pro systém Windows Phone se mluvilo od samého počátku. Umí jej nebo ne? Aniž kdo věděl něco konkrétního, objevovaly se názory pro i proti. Situace se opakovala před aktualizací na verzi 7.5. Pojďme si konečně říct, jak to vlastně celé je a jak multitasking na Windows Phone funguje.
Multitasking, nebo-li běh aplikací na pozadí, patří u operačního systému k velmi důležitým vlastnostem, není tedy překvapením, že o něm uživatelé tolik diskutují. Před uvedením nových Windows Phone bylo stále zřejmější, že multitasking nebude takový, jaký by si uživatelé přáli.
A opravdu multitasking v nových Windows Phone fungoval jen pro aplikace od Microsoftu. Typickým příkladem je možnost poslechu hudby a přitom si třeba prohlížíte internetové stránky. Spousta uživatelů byla z takového řešení zklamaná a žádala, aby se multitasking týkal všech aplikací, tedy i těch doinstalovaných
Spousta nadějí se upírala na aktualizaci Windows Phone s názvem Mango. Vypadá to ovšem, že ani po ní spousta uživatelů přesně neví, jestli plnohodnotný multitasking v systému je nebo není. Diskuze se vedou především o tom, jestli externí aplikace není pouze uspaná. Tj. je spuštěná na pozadí, ale nevykonává žádné operace. To by se sice dalo označit za multitasking, ale rozhodně ne takový, jaký si uživatelé přejí. Například u IM klienta je to k ničemu, potřebujete stále vědět, jestli vám nepřišla nová zpráva. Na druhou stranu, Microsoft může argumentovat tím, že uspané aplikace na pozadí zbytečně nevyčerpávají systémové kapacity. Zkrátka nepředstavují pro telefon žádnou zátěž až do té doby, kdy je znovu „probudíte“.
Jak to nakonec Microsoft vymyslel, vysvětluje Greg Sullivan na tomto videu na webu Slashgear.
Ano, multitasking funguje i u aplikací třetích stran. Je tu ale jedno velké ALE. V nastavení telefonu musíte této aplikaci povolit, aby mohla běžet na pozadí a především (o tom už se ve videu nemluví), samotná aplikace musí být k této funkci uzpůsobena. To v praxi neznamená nic jiného, než že vývojáři musí aplikaci upravit, aby tímto způsobem fungovala.
Při přípravě článku jsem zkoušel několik aplikací, u kterých bych předpokládal, že by běh na pozadí měly zvládat. Bohužel zklamal IM klient QissChat i Gchat (oboje zkoušeno ve free verzi). Ani jeden se neukázal v nastavení v seznamu programů, které systém nabízí pro možnost fungovat na pozadí. Že multitasking funguje, ale dokazuje například aplikace WP Shortcut Tiles. Ta má přímo ve svém nastavení možnost aktivovat tzv. Background Agent, který se postará, aby aplikace běžela neustále. Když jsem se pak podíval do nastavení na seznam aplikací běžících na pozadí, WP Shortcut Tiles už tam byl aktivovaný.
Jak hodnotit řešení Microsoftu? Mně se jednoznačně líbí. Nutí uživatele, aby sami rozhodli, co bude stále běžet a bude jim odčerpávat baterii i výkon mobilu. Na druhou stranu musí zapracovat i vývojáři, kteří mají zájem na vývoji své aplikace. Má to ale svou stinnou stránku. Spousta aplikací zatím na pozadí běžet neumí (i když by se k tomu jednoznačně hodily) a při stahování aplikace z Marketplace dopředu nepoznáte, jestli program tuto schopnost má.