Winner WG8: klame tělem (recenze)

Reklama

Tenhle mobilní telefon byste nejspíše rychle zařadili mezi seniorské mobily. Zdání ale klame. Stačí se trochu lépe podívat a zjistíte, že Winner WG8 vás některými funkcemi rozhodně překvapí.

Už před pár dny recenzovaný Winner WG11 dokázal, že se nejedná pouze o mobil na telefonování, ale dokáže nabídnout o něco víc. Model WG8 je na tom dost podobně. Výbavou je ale přeci jenom o trochu horší než WG11.

Design

Pokud se trochu orientujete v seniorských telefonech, velmi rychle si všimnete, že Winner WG8 má oproti ostatním telefonům některé odlišnosti. Disponuje sice velkými a pohodlnými tlačítky, popisky na nich jsou ale spíše menší. Také hlavní ovládací klávesa nabízí hned čtyři různé směry. Sympatickým vylepšení je široké poutko v horní části mobilu. Winner WG8 je rozhodně dost lehký (přesně 90 g), abyste ho mohli nosit pohodlně na krku.

V rohu poutka je umístěna baterka, světlo se dá použít i u vypnutého telefonu. Zapínáte ji možná až zbytečně masivní posuvnou klávesou na pravém boku telefonu. Naopak, tlačítka hlasitosti na druhé straně jsou zase hodně zapuštěná. Nad nimi najdete konektor pro microUSB, který poslouží i pro připojení sluchátek.

Další ovládací prvky na telefonu nehledejte, zadní strana nabízí už jen hlasitý reproduktor a SOS tlačítko. Pod zadním krytem se nachází baterie s kapacitou 1000 mAh a SIM karta. Bohužel, paměťové karty telefon tentokrát postrádá.

Nabízí ovšem technologii GPS, čehož si díky nápisu nad displejem všimnete ještě před samotným zapnutím telefonu.

Displej, ovládání

Winner WG8 má pouze menší 1,8“ displej s rozlišením 160 × 128 bodů. Displej je barevný, výrobce použil TFT technologii, ale na čitelnosti na slunci to není příliš poznat. Vzhledem k absenci fotoaparátu mohl displej klidně zůstat i černobílý. Upravit si můžete tapetu úvodní obrazovky. Zvolená barva se pak přenáší i do stavového řádku v hlavní nabídce. Korigovat se dá také jas a doba podsvícení.

Písmo v celém telefonu je dostatečně velké a dobře čitelné (pokud vám do displeje nesvítí sluníčko), nepříjemně pomalé je pouze rolování textu u delších popisků.

O ovládání už jsem se lehce zmiňoval. Dodám, že tlačítka mají poměrně vysoký zdvih, pracuje se s nimi ale velmi pohodlně. Čtyřsměrná klávesa vyžaduje alespoň trochu šikovnosti, v tomto ohledu se určitě dají najít i pohodlnější seniorské přístroje. Malinko výraznější a také rovnoměrnější by mohlo být i podsvícení tlačítek.

Výborně se ovšem Winner WG8 vypořádal s rychlostí telefonu. Mobil reaguje skutečně bleskově a jistě by dokázal pokořit nejeden smartphone.

Funkce

Největším lákadlem telefonu by měla být GPS funkce, upřímně řečeno to ale zas taková bomba není. Pro její fungování musíte využívat datové přenosy, GPS se hodí především pro případ, že chcete zjistit aktuální pozici telefonu. Na nějaké navigování nebo pokročilé mapové podklady můžete zapomenout. Winner WG8 má navíc i SOS funkci, takže majitel mobilu je vlastně hlídaný ze dvou stran.

Telefon mne více zaujal jinými funkcemi. Ty sice nejsou nijak unikátní, ale v rámci seniorských mobilů se zas tak často nevyskytují. Potěší už zkratky nastavené pod šipkami. Rychle se dostanete ke zprávě, kalendáři nebo oblíbeným kontaktům. Těch se do telefonu celkově vejdou dvě stovky. Určitě dobrým nápadem je vyslovování čísel, pokud je ručně vyťukáváte.

V tomto typu telefonu bych také neočekával dobře zpracované vyzváněcí profily, kde si kromě obvyklých zvuků upravíte i zvukový doprovod při zapnutí a vypnutí telefonu.

U textových zpráv se na displej současně vejdou pouze dva řádky textu, nechybí třeba odpočítávání nebo vložení jména či dalšího čísla.

Z organizačních funkcí nejlépe vyniká opakovaný budík. Kalendář funguje pouze jako náhled na konkrétní měsíc, kalkulačka nabízí pouze základ. Opět příjemně ale telefon překvapí nabídkou dvou her, přičemž Had patří mezi tu absolutně nejlepší klasiku.

Závěr

Winner WG8 patří mezi lehce pokročilejší seniorské telefony. Nabídku základních funkcí příjemně rozšiřuje GPS, vyzváněcí profily nebo dvě jednoduché hry. Za cenu kolem jednoho tisíce korun se jedná o dobrou nabídku. Škoda chybějících paměťových karet nebo třeba rádia. Popularita telefonu by tak jistě mohla být ještě větší.

Winner WG8 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama