Z pošty mobilním operátorem: Historie operátora T-Mobile

T-Mobile vznikl jako součást německé pošty, dnes působí v desítce evropských zemí, a svými 328 miliony zákazníky je třetím největším mobilním operátorem na světě. V Česku je na tom ještě lépe, po desetiletém boji porazil O2 a stal se největším operátorem, co se počtu zákazníků týká.

To ale příliš předbíháme. Vraťme se nejprve do poválečného roku 1947, kdy se původní Říšská pošta (Reichspost) proměnila v Německou státní poštu (Deutsche Bundespost), pod kterou samozřejmě spadaly i ostatní telekomunikační služby reprezentované tehdy telegrafy a telefony, později faxy a analogovými mobilními telefony.

Přibližně v době, kdy se v Československu připravovala Sametová revoluce, došlo k reformě německé pošty. Rozpadla se do tří částí, které fungují (byť pod jinými názvy) dodnes. Samozřejmě zůstala pošta (Deutsche Bundespost) doplněná finanční institucí Deutsche Postbank a konečně telekomunikační divizí Deutsche Bundespost Telekom.

Že vám ten název stále nepřipomíná dnešní T-Mobile? Jen chvilku vydržte. Deutsche Bundespost Telekom se v roce 1995 přejmenoval na Deutsche Telekom a o rok později byl privatizován. Mimochodem, pod prostým názvem Telekom podniká v Německu dodnes.

Deutsche Bundespost Telekom vybudoval první mobilní síť, samozřejmě analogovou, pod názvem DeTeMobil (zkratka z Deutsche Telekom Mobil). V již zmíněném roce 1995 se v rámci velkého přejmenovávání a zkracování změnil název z DeTeMobil na T-Mobil, v roce 2002 při velkých zahraničních investicích poangličtěný na T-Mobile.

Rozbijeme český monopol

V Česku působil předchůdce T-Mobilu od roku 1996. Tehdy skončil monopol Eurotelu, který provozoval svou analogovou NMT síť. Nové licence na digitální sít GSM byly rovnou uděleny dvěma subjektům, které si měly vzájemně konkurovat, snížit ceny za volání a urychlit pokrývání populace signálem.

Tehdejší ČTÚ se domníval, že tři operátoři by byli příliš, zvláště v situaci, kdy mobily vážily tolik jako dnešní televizory a stály tolik jako dnešní all inclusive dovolení v Egyptě. Konkurence dvou operátorů ale zafungovala, GSM sítě se velmi rychle rozvinuly, ceny za telefony i volání klesly na přijatelnou úroveň (tedy dnešní) a o pět let později byl na trh vpuštěn třetí operátor.

Ale o tom až příští týden, teď se vraťme k T-Mobilu. Na trhu tehdy působil Eurotel s čerstvě vydanou GSM licencí. K němu přibyla společnost Radiomobil, kterou společně vlastnily České radiokomunikace a zahraniční konglomerát CMobil ovládaný Deutsche Telekomem. České radiokomunikace poskytly svou síť vysílačů a páteřní síť, CMobil zase finance a know-how zkušeného telekomunikačního hráče.

Společným dílem pak byla mobilní síť Paegas, už tehdy charakterizovaná purpurovou (v korporátním žargonu magentovou) barvou. Postupem času CMobil od Radiokomunikací jejich podíl vykoupil spolu s maloobchodními zákazníky bezdrátového internetu.

První velký odkup akcií proběhl už v roce 2002, od té doby má Deutsche Telekom v T-Mobilu většinu. V tomtéž roce také došlo k přejmenování mobilní sítě z Paegasu na T-Mobile, přibližně o rok později se změnil i název společnosti z Radiomobil na T-Mobile Czech Republic. Dnes vlastní Deutsche Telekom 60,77% podíl v českém T-Mobilu.

Zajímavý je také rok 2005, kdy se T-Mobile s O2 (tehdy ještě Eurotelem) přetlačoval o prvenství v počtu mobilních zákazníků. Záměrně píšu mobilních, Eurotel se totiž tehdy spojoval s Českým Telecomem a mohl tak po právu vykazovat také zákazníky s pevnými linkami. Dnes je již prvenství T-Mobilu nepopiratelné.

Není jenom Česko

T-Mobile tedy působí v Česku, to všichni víme. Kromě toho má zastoupení i v okolních zemích. Pochopitelně jeho služby můžete využívat v Německu, kde je nabízí pod značkou Telekom. Sídlí tam také globální ústředí, konkrétně v Bonnu, což je zajímavé, protože většina firem a úřadů se po znovusjednocení Německa přesunula do Berlína.

T-Mobile je zastoupen také na Slovensku, tentokrát pod názvem Slovak Telekom. V Polsku nesla jeho pobočka dřívě název PTC (zkratka ze slov Polska Telefonia Cyfrowa), od roku 2011 je přejmenována na T-Mobile. Pod stejným názvem působí i v Rakousku.

Pohybujeme-li se více na východ, narazíme například na makedonský T-Mobile Macedonia nebo maďarský Magyar Telekom Nyrt. Mobil Szolgáltatások Üzletág. Pod značkou Telekom působí T-Mobile nyní i v Chorvatsku (Hrvatski Telekom, anglicky Croatian Telecom) nebo Černé Hoře (Telecom Montenegro).

V Holandsku nejprve v roce 2002 koupil místního operátora Ben, o pět let později koupil za 1,33 miliardy eur holandskou pobočku Orange a stal se tak místním největším operátorem. Podobně postupoval i ve Velké Británii, kde se s Orange dohodl na spojení obou sítí do největšího britského operátora, který od schválení evropskými antimonopolními úřady funguje pod názvem Everything Everywhere. Oba původní operátoři (T-Mobile a Orange) ale zatím nabízí služby pod svými vlastními značkami a je otázka, zda to tak nezůstane i nadále.

Zvláštní zmínku si zaslouží americká pobočka, T-Mobile USA. Vzhledem k tomu, že se jedná o velkou zemi, má tam T-Mobile 33,73 milionu zákazníků (pro srovnání: v Česku „něco okolo pěti“, v domovském Německu „něco pod dvacet“) a je čtvrtým největším americkým operátorem.

Z toho důvodu dostal v únoru 2011 nabídku svého konkurenta, společnosti AT&T, na odprodej americké pobočky za 39 miliard dolarů. Americké úřady ale tento krok v srpnu téhož roku nepovolily. Obě společnosti pravděpodobně ještě chvíli hledaly možné právní kličky, na konci roku 2011 ale oznámily, že obchod definitivně vzdávají.

Něco navíc k mobilům

Současný Deutsche Telekom se skládá ze čtyř divizí. Je to jednak pro nás nejzajímavější T-Mobile, který se zaměřuje na poskytování mobilních služeb. V Česku si k tomu přidal prodej ADSL od O2 a satelitní televize. Další divizí je T-Home, který má v referátu pevné linky, internetová připojení a kabelovou televizi. Tato divize v Česku zatím nepůsobí. Další součástí Deutsche Telekomu je T-Online zřízený za účelem poskytování internetového připojení. Čtvrtou divizí je T-Systems působící i v Česku. Jedná se o IT firmu, která poskytuje své služby především velkým společnostem a státní správě.

Postupné přejmenovávání národních poboček T-Mobile, o němž jste se mohli dočíst v předchozí podkapitole, začíná dávat smysl. V mnoha zemích (Česko nevyjímaje) už totiž původní T-Mobile zdaleka neposkytuje jen mobilní služby a angličtiny jen trochu znalí zákazníci na slovo Mobile v názvu začínají poukazovat.