Začal druhý pokus o aukci frekvencí

Reklama

I přes hlasité stížnosti a podané žaloby začíná dnes druhý pokus o aukci frekvencí pro sítě LTE. Pětice zájemců může přihazovat osmkrát denně, vše by podle odhadů Českého telekomunikačního úřadu mělo být hotovo ještě před koncem letošního roku.

Zájem o volné frekvence projevilo pět firem, podle pořadí doručení přihlášek jsou to: v pořadí doručených žádostí jde o společnosti Vodafone Czech Republic a.s., T-Mobile Czech Republic a.s., Telefónica Czech Republic, a.s., Revolution Mobile a.s. a SAZKA Telecommunications a.s. Ti všichni mohou od dnešního dne přihazovat v elektronické aukci.

Systém je jednoduchý – každý den proběhne osm kol (s výjimkou prvních dvou dnů, které jsou takové zahřívací a kola jsou jen tři, resp. čtyři). Během dvaceti minut mohou všichni účastníci přihodit 5 % z vyvolávací ceny, systém následně jejich příhozy vyhodnotí a zašle jim aktuální pořadí. Po celou dobu přitom ani účastníci, ani ČTÚ, netuší, kdo za jednotlivými příhozy stojí, všichni totiž vystupují pod krycími jmény.

Elektronický aukční systém pro ČTÚ připravila a v průběhu aukce na svém serveru provozuje rakouská společnost AlladinIT. Jedná se o distribuované řešení, kdy k aukčnímu serveru po zabezpečených linkách přistupuje jak aukcionář (ČTÚ), tak i účastníci vzdáleně ze svých prostor.

Počet aukčních kol a tím i délka aukce závisí na aktivitě účastníků. Dražba končí podle pravidel stanovených Aukčním řádem ve chvíli, kdy se vyrovná nabídka s poptávkou a budou splněny další stanovené předpoklady týkající se např. uplatnění práva stažení nabídky nebo vynechání aukčního kola. Podle odhadu ČTÚ by aukční (elektronická) fáze výběrového řízení měla skončit do konce letošního roku.

Reklama