Záchranka a Mobilní rozhlas rojíždějí Systém digitálního varování obyvatelstva

Reklama

Prostřednictvím aplikací Záchranka a Mobilní rozhlas, které společně oslovují více než 1,5 milionů obyvatel, mohou krizové štáby informovat o hrozícím nebezpečí. Službu zatím využívají tří města.

Systém digitálního varování obyvatelstva je nová služba, u které se spojily úspěšné aplikace Záchranka a Mobilní rozhlas. V aplikacích si musíte nejprve nastavit, ze kterých měst chcete přijímat krizové informace. Prozatím je na výběr Praha, Brno a Plzeň, další snad budou postupně přibývat. V jednání je například celý Jihomoravský kraj.

Systém digitálního varování může upozorňovat na krize všeho druhu – povodně, požáry, únik nebezpečných zplodin, nebo po lesích se toulající puma. Informaci získají všichni registrovaní uživatelé bez ohledu na to, zda se aktuálně nacházejí na daném místě, nebo tam třeba teprve přijedou, až se vrátí z práce.

Informaci do systému po domluvě s IZS zadává pracovník krizového řízení města či kraje. Uživatelům aplikace Záchranka je zpráva šířena formou Push notifikace a e-mailu. Starosta následně rozhodne, které komunikační kanály v rámci systému Mobilní Rozhlas jsou pro rozesílku nejvhodnější, a jak bude varovná zpráva distribuována. Ta se poté objeví ve formě notifikace či jako SMS zpráva na všech registrovaných telefonech. Zprávy jsou rozšiřitelné na hlasovou zprávu pro osoby se zrakovým postižením.

Reklama