Zájem o tablety drtí prodeje počítačů

Reklama

Zájem o tablety roste, to jistě nemusíme čtenářům našeho webu připomínat. Spolu s růstem prodeje tabletů ale také prudce klesá prodej stolních i přenosných počítačů. Dvě analytické společnosti shodně kladou tento pokles za vinu právě tabletům.

Výrobci počítačů se pomalu řítí do hlubin pekelných. Několik čtvrtletí za sebou klesají počty prodaných kusů. Přesné hodnoty se samozřejmě mírně liší, pohybují se ale okolo deseti procent mezi loňským a letošním rokem. Například analytická společnost IDC uvádí, že ve druhém čtvrtletí 2013 se prodalo o 11,4 % počítačů méně než za stejné období loňského roku, konkurenční Gartner zase tvrdí, že meziroční pokles činil 10,9 %. Podle údajů Gartneru se navíc jedná o páté čtvrtletí za sebou, kdy došlo k poklesu počtu prodaných kusů, což je nejdelší období poklesu v historii počítačů.

Obě analytické společnosti pak shodně kladou „vinu“ za tento pokles na bedra výrobců tabletů. Domácnosti pravidelně obměňují své počítačové vybavení, nově už ale nekupují za své vysloužilé počítače nová PC, ale pořídí si raději tablet. Tablety tak v domácnostech nahrazují zejména méně výkonné počítače používané k prohlížení internetu nebo sledování videí. Svou troškou do mlýna přispěly i rozvojové trhy, kde si lidé vůbec počítače nekupují a jejich prvním přístrojem tohoto druhu je právě tablet.

Reklama