Zajímavé: co se dá udělat s telefonní budkou

Reklama

Telefonní budky se pomalu začínají stávat minulostí, operátoři po celém světě je šmahem ruší. Co ale s vysloužilou budkou? Třeba ji přestavět na akvárium nebo převlékací kabinku. Jen se podívejte.

Veřejný telefonní automat, neboli lidově telefonní budka, je jakýmsi reliktem minulosti. Vznikla před lety v rámci snahy o zpřístupnění telefonních služeb lidem, kteří si nemohou dovolit vlastní telefon, nebo se na ně kvůli dlouhým pořadníkům nedostalo. Dnes má ale v podstatě každý mobil a původní význam telefonních budek se tak vytrácí.

telefonnibudka_aquarium

Ostatně i Český telekomunikační úřad počítá s postupným útlumem této služby. Aktuálně musí být ve všech obcích, ve kterých je alespoň 5 000 obyvatel. Od příštího roku je povinný v obcích do 2 000 obyvatel; ve větších musí být jen v případě, že daná obec není dostatečně pokryta mobilním signálem alespoň dvou operátorů.

Tato podmínka se postupně zmírňuje. Od roku 2016 je telefonní budka povinná jen v obci do 1 500 obyvatel, ve větších ji může provozovatel „nahradit“ tím, že v místě bude pokrytí mobilním signálem dvou operátorů. Počínaje rokem 2017 pak povinnost provozovat telefonní automat platí jen v obcích menších než 1 000 obyvatel. U měst v rozsahu 1 000 – 5 000 trvale hlášených obyvatel stačí opět mobilní pokrytí.

telefonnibudka_knihovna

Podobně se samozřejmě budky ruší všude na světě, a pomalu vyvstává otázka, co se zlikvidovanými budkami. Britský web www.ansaback.co.uk/phonebooths přišel se zajímavou galerií přebudovaných telefonních budek. Z typických britských červených budek vznikly knihovny, bary, toalety nebo dokonce veřejné převlékárny na sportovních zápasech.

Reklama