Zákazníci O2 nejčastěji datují z Německa

Reklama

O2 vydalo statistiky datového roamingu za posledních několik let. Až do předloňského roku Češi nejčastěji v roamingu datovali na Slovensku, od té doby vede Německo. Celkově se množství stažených dat v cizině několikanásobně zvyšuje.

Oproti roku 2010 se množství dat stažených zákazníky O2 v zahraničí vloni více než zdvojnásobil, za posledních pět let se zvýšil dokonce téměř devětkrát. Může za to samozřejmě větší rozšíření chytrých telefonů i postupné snižování cen roamingu pod regulačním tlakem Evropské unie (aktuálně např. O2 nabízí 1 MB dat v cizině za 2 Kč).

Celkem přenesli klienti v zahraničí o 114 procent více dat než v roce 2010. V předchozích letech se přitom nárůsty objemu dat pohybovaly zhruba kolem 40 procent. Oproti roku 2006 se celkový objem roamingových dat v roce 2011 zvedl téměř devětkrát – přesně o 898 procent. V roce 2012 pravděpodobně dojde k ještě rapidnějšímu nárůstu přenesených dat v rámci roamingu. Jen v prvním pololetí 2012 došlo k téměř stoprocentnímu meziročnímu nárůstu ve srovnání s prvním pololetím roku 2011.

Nejvíce využívají zákazníci O2 datový roaming v Německu – z celkového objemu dat jich německé sítě mobilní komunikace přenesly 12,2 procenta. Na druhém místě je Slovensko, třetí těsně Rakousko, pak následuje první nesousední stát – Chorvatsko – a páté je Španělsko. O pět let dříve bylo pořadí na prvních dvou místech poněkud jiné, když Slovensko o téměř pět procentních bodů vedlo nad Německem.

Reklama