Zapomeňte na Alexu, chytrou domácnost ovládnete dřevěnými kostkami

Reklama

S nápadem ovládat chytrou domácnost pomocí dřevěných kostek vyhrál Tomáš Poláček letos vyhlášenou Cenu za nejlepší technologické řešení soutěže začínajících podnikatelů T-Mobile Rozjezdy.

Na místo chytrého reproduktoru nebo tabletu s celu řadou složitých nastavení vyvinul autor sadu dřevěných kostek, případně mnohostěnů. Navenek jsou dřevěné, na každé straně mají vygravírovaný rozkaz pro vaši chytrou domácnost. Uvnitř je baterie s výdrží deset let, gyroskopické čidlo pozice a modul pro bezdrátovou komunikaci.

Můžete mít například jednu kostku pro ovládání termostatu. Na jednotlivých stranách má vygravírované teploty 16, 18, 20, 22, 24 a 26 stupňů. Podle toho, kterou stranou ji natočíte nahoru, bude váš termostat topit. Kdykoliv pak pohledem na stůl zjistíte, jaká je nastavená aktuální teplota. Další kostka může řídit osvětlení, jiná třeba vytápění v akváriu, třetí zase hlasitost reproduktorů, to už je na vás.

Ovládání chytré domácnosti pomocí kostek zvládnou i lidé, kteří nejsou technicky zdatní, a vyplňování složitých formulářů ovládacích aplikací je pro ně příliš obtěžující. Díky kostkám mohou domácnost ovládat i děti, senioři a další podobné skupiny.

 

Reklama