Žárovka umí pokrýt byt rychlými daty LiFi

Reklama

Firma Signify (bývalá Lighting divize firmy Philips) zkouší na různých místech světa tzv. LiFi. Pomocí svítidel dokáže pokrýt interiér rychlými dat i v případě, že sítě Wi-Fi už se vzájemně nesnesitelně ruší.

LiFi funguje na základě změny intenzity osvětlení, která je pro lidské oko nepostřehnutelná. USB klíč zastrčený do portu notebooku ale tyto změny rozpozná velmi přesně a dokáže díky nim stahovat až rychlostí 30 Mb/s. Pro odesílání dat se používá infračervené spojení mezi USB klíčem a svítidlem.

Technologie LiFi je tak platnou alternativou k Wi-Fi, které už v mnoha místech pro přeplněnost nelze rádiového spektra rozumně používat. LiFi je navíc vázáno na konkrétní prostor, nemusíte proto řešit problémy například s prostupností zdí.

A kde všude Signify své LiFi testuje. V indickém Bangalore mají zasedačku vybavenou LiFi v jednom coworkingovém centru. V norském městě Stavanger mají zase halu, v níž firma Atea představuje LiFi svým zákazníkům a návštěvníkům. Telekomunikační firma Orange testuje LiFi ve svých kancelářích u Paříže, singapurská škola má LiFi pokrytí v laboratoři pro chytrá zařízení..

Reklama