Zatím ještě král: Samsung Galaxy S7 [recenze]

Reklama

Jednou z řady vlajkových lodí jihokorejského výrobce je bezpochyby Samsung Galaxy S7. Špičkový telefon se skvělým fotoaparátem dobře poslouží i těm nejnáročnejším zákazníkům.

Samsung řadí do svého portfolia jeden telefon s písmenem S v názvu za druhým. Jejich představení probíhá většinou ve velkém stylu na akcích zvaných Unpacking pořádané v několika světových metropolí současně. Z aktuálního vlajkového modelu je vždy vytvořena řada odvozenin s různými úpravami, menším designem, slabším procesorem nebo horším fotoaparátem. Aktuálním králem je ještě stále model Galaxy S7, i když koncem března bude sesazen novinkou označovanou jako Galaxy S8.

Velký tak akorát

Pokud čekáte velkou plácačku použitelnou pro řízení dvoumístného kajaku, se zlou se potážete. Samsung Galaxy S7 má rozměry 142 × 70 × 8 mm, což je v dnešní době u špičkových smartphonů spíše podprůměrná hodnota. Za to může především displej, který je kvalitní, jemný a s rozlišením 1 440 × 2 560 bodů, má ale úhlopříčku jen 5,1″. Ti, co se ženou za maximálními úhlopříčkami, se samozřejmě budou pochechtávat a poukazovat na šestipalcová monstra, pro běžnou práci jsou ale displeje s rozsahem 5,0-5,5″ naprosto ideální.

Dovolím si na tomto místě poukázat ještě na nízkou tloušťku, díky které se mobil vejde pohodlně do kapsy i do ruky. Po designové stránce se jedná o obdélník se zaoblenými rohy a zadními hranami sraženými. Na čelní straně najdete již zmíněný displej lemovaný po stranách úzkým rámečkem. Dole je umístěno hardwarové tlačítko Home (ovládací tlačítka už jsou ale jen senzorová po levé a pravé straně klávesy Home), nahoře čočka čelního fotoaparátu a informační dioda.

Na horním boku najdete šuplík pro vložení SIM karty (formát nano SIM) a paměťové karty microSD, na levém boku dvě oddělená tlačítka pro změnu hlasitosti, na pravém boku pak tlačítko pro zapínání a vypínání. Spodní bok zůstal vyhrazen konektorům, najdete tam 3,5mm jack pro připojení sluchátek (špunty v základním balení) a microUSB konektor pro nabíjení nebo spojení s počítačem.

Zadní strana je sice lesklá, otisky prstů se na ní ale nezachycují. Jediným výrazným prvkem, samozřejmě kromě nezbytného loga Samsungu, je objektiv fotoaparátu doplněný diodovým bleskem. Pocitově se Samsung Galaxy S7 drží skvěle v ruce. Nic neklouže, nic netlačí ani neřeže do dlaně. Vzhledem k trochu vyšší hmotnosti 152 g ho v ruce i kapse přiměřeně cítíte.

Telefon je testovaný podle normy IP68, funguje tedy i v prašném prostředí nebo pod vodou. V této souvislosti připomínám, že testování se týká vody sladké, nikoli slané, a že šnorchlování ke korálovým útesům tak Galaxy S7 nejspíš nesnese.

Osmijádrový Android vyladěný jako hodinky

Když vlajkový model, tak špičková výbava, to platilo vždycky. Samsung Galaxy S7 se může pochlubit osmijádrovým procesorem s taktovací frekvencí 2.3 GHz. Operační systém Android běží v 4GB vnitřní paměti. To jsou všechno hodnoty, za které by se nemusely stydět ani dnes představované telefony, rok starý kousek se jim může hrdě postavit.

U procesoru musím udělat malou poznámku. Proklamovaných 2,3 GHz mají jen čtyři jádra z osmi, zbylá čtyři se mohou pochlubit frekvencí pouze 1,6 GHz. Zato ale mají nižší spotřebu, takže telefon podle potřeby rozhoduje, kterou úlohu kterému jádru svěří tak, aby vydržel co nejdéle a přitom uživatel neměl pocit pomalého přístroje.

V tomto směru zaslouží Galaxy S7 pochvalu. Celý běh systému je díky výkonnému hardwaru naprosto plynulý. Nikde se nic neseká, nic nepadá (ani jedno není u přístrojů s Androidem rozhodně obvyklé). Za krátké testování jsme nemohli nechat systém náležitě „vyhnít“, troufám si ale tvrdit, že osm jader a 4 GB paměti vám vydrží čilé hodně hodně dlouho.

Uživatelské úložiště má kapacitu 32 GB, sehnat ale můžete i variantu s 64GB pamětí (pochopitelně za vyšší cenu). V obou případech lze paměť velmi snadno rozšířit paměťovou kartou microSD, která se zasouvá na horním boku do stejného šuplíku jako nano SIM.

Z datových technologií zvládá Galaxy S7 všechno, na co si jen vzpomenete. Samozřejmostí je podpora „starých“ sítí, jako je GPRS nebo EDGE. Nechybí ani 3G včetně všech zrychlujících doplňků HSDPA, HSUPA, HSPA a tak dále. Nezapomnělo se ani na nejnovější LTE. K bezdrátovému placení můžete použít NFC, k navigaci GPS.

4K videa s autofokusem

Hlavní fotoaparát umístěný na zadní straně má rozlišení 212 Mpx, samozřejmě je doplněn autofokusem a vestavěným bleskem. Snímky vytváří v několika různých rozlišení ve formátech 4:3 (4 032 × 3 024 bodů, 2 880 × 2 160 bodů), 16:9 (4 032 × 2 268 bodů, 2 560 × 1 440 bodů) a 1:1 (3 024 × 3 024 bodů, 2 160 × 2 160 bodů). Na výběr máte z celé řady efektů (pastelový, hluboký, retro, film, monogram, nostalgie, zlatý, lahodný), další můžete stáhnout z internetu. Čelní fotoaparát má rozlišení 5 Mpx.

Podobně širokou nabídku formátů máte i při natáčení videa. Kromě v nadpisu slíbeného rozlišení 4K (tedy konkrétně UHD 3 840 × 2 160 bodů) máta na výběr také z QHD (2 560 × 1 440 bodů), FHD (1 920 × 1 080 bodů), 1:1 (1 440 × 1 440 bodů), HD (1 280 × 720 bodů) a VGA (640 × 480 bodů). V průběhu natáčení Samsung stabilizuje obraz a dokáže sledovat, tj. udržovat neustále zaostřený, jeden vybraný objekt.

S Androidem na procházce

Samsung se nespokojil s čistým Androidem, nainstaloval do svého Galaxy S7 řadu doplňkových aplikací. Za zmínku stojí třeba kategorie S Health. Ve spolupráci s řadou čidel umístěných v telefonu může sledovat vaši pohybovou aktivitu (konkrétně počet ušlých kroků), měřit tepovou frekvenci nebo míru okysličení krve. Poslední dvě zmíněné hodnoty dokáže změřit čidlo vestavěné do blesku hlavního fotoaparátu, o jeho přesnosti ale mám jisté pochyby. Vše samozřejmě můžete ukládat, sledovat trendy, porovnávat s nastavenými cíli a tak dále.

Pomocí vestavěné aplikace dokáže Samsung Galaxy S7 spolupracovat s nositelnými zařízeními (wearables) Gear, jako jsou elegantní nebo sportovní hodinky. Pokud vám nevyhovuje ovládání telefonu dotykem prstů, můžete využít hlasové ovládání, do kterého můžete namluvit vlastní příkazy pro nejčastěji používané akce.

Nedílnou součástí Galaxy S7 je také nabídka obsahu zdarma. Na určitou dobu po koupi získáte celou řadu českých časopisů (např. Reflex, Blesk nebo Computer) – od některého roční předplatné, od jiného třeba šest čísel. Samsung na spolupráci s českými dodavateli obsahu dlouhodobě pracuje, takže se můžete těšit, že se bude nabídka u dalších modelů doplňovat a obměňovat.

Špička mezi špičkami

Samsung Galaxy S7 je bezpochyby špičkový telefon.Nabízí povedený design s ergonomicky rozloženými ovládacími prvky a displejem rozumné velikosti. Po hardwarové stránce patří k tomu nejlepšímu, co můžete aktuálně sehnat, po softwarové kromě holého Androidu přidává celou řadu dalších užitečných funkcí a aplikací. Za kvalitu se ovšem platí, takže se připravte, že sáhnete poněkud hluboko do kapsy.

Samsung Galaxy S7 32GB

Rozměry: 142 × 70 × 8 mm, 152 g
Displej: 5,1″, 1440 × 2560 bodů, 16 mil. barev, AMOLED
Procesor, systém: 2300 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 4000 MB, 32000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 12 Mpx, video: 4K autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Samsung Galaxy S7 G930F 32GB v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Plusy a minusy

+ design, hardwarová výbava, doplňkové aplikace, kvalitní fotoaparát

– cena

 

 

Reklama