Zavřete oči, odcházím: Samsung Galaxy S 4 ovládaný pohledem

Reklama

Samsung představil svůj nový špičkový model, Samsung Galaxy S 4. Kromě špičkového výkonu a skvělé nabídky funkcí má jednu dosud nevídanou vlastnost – ovládá se (mimo jiné) také pohledem. A nepotřebujete k tomu schopnosti hypnotizéra.

Jen málokdo by si nevsadil na to, že bude Samsung Galaxy S 4 nabízet tu nejlepší dostupnou výbavu, že svými hardwarovými parametry překoná všechny konkurenty. Podobnou strategii zvolil jihokorejský výrobce už u předchozích modelů S, např. dosud panující král Galaxy S III.

Samsung_Galaxy_S_4_01 Samsung_Galaxy_S_4_07

Všimněte si, že Samsung opustil značení římskými číslicemi, název telefonu obsahující IV mu pravděpodobně připadal již příliš nečitelný. Dále stojí za zmínku čtyřka v názvu. V Asii obecně není čtyřka oblíbeným číslem, při vyslovení zní totiž podobně jako „smrt“, proto čtvrté patro nenajdete v hotelích, čtvrtou řadu v letadlech a čtyřku v názvech výrobků. Je tedy s podivem, že Samsung tuto tradici porušil, snad mu to nepřinese smůlu.

Samsung Galaxy S 4 32 GB

Rozměry: 137 × 70 × 8 mm, 130 g
Displej: 5″, 1080 × 1920 bodů, 16 mil. barev, Super Amoled
Procesor, systém: 1900 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 2000 MB, 32000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 13 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
neprodává se

Chutí máme na výběr

Procesor je osmijádrový s frekvencí 1,6 GHz nebo čtyřjádrový s frekvencí 1,9 GHz, přesná verze by se měla v jednotlivých zemích lišit, dosud nevíme, která varianta se objeví v České republice. Rozhodně ale budou na výběr telefonu s 16, 32 a 64GB vnitřní pamětí, přičemž všechny lze doplnit paměťovou kartou o kapacitě až 64 GB. Počet možných variant navíc zvýší dvě barevné verze, černá a bílá, přičemž od starších modelů víme, že Samsung rád překvapuje i dalšími barvami.

Samsung_Galaxy_S_4_05

Samsung Galaxy S 4 má rozměry 137 × 70 × 8 při hmotnosti 130 g. Díky tomu může pojmout 5″ displej s rozlišením 1 920 × 1 080 bodů chráněný odolným sklíčkem Gorilla Glass. Zadní fotoaparát má rozlišení 13 Mpx, autofokus a diodový blesk, čelní kamera pak snímá v rozlišení 2 Mpx. Se Samsungem můžete natáčet fullHD video a využívat celou řadu fotoaplikací.

Samsung_Galaxy_S_4_12

LTE pro vyvolené

Zajímavé jsou možnosti propojení se světem. Bez bližšího rozebírání necháme stranou konektor microUSB, infraport (vítej zpět, ztracený synu, i když jsi určený spíš k dálkovému ovládání spotřebičů), bluetooth, NFC i Wi-Fi. Zvláštní větu věnujeme navigačním možnostem, kromě obvyklého GPS zvládá Samsung i ruský Glonass. Jsem zvědav, kdy začneme v mobilech nacházet podporu evropského Galilea.

Samsung_Galaxy_S_4_02 Samsung_Galaxy_S_4_03 Samsung_Galaxy_S_4_08 Samsung_Galaxy_S_4_09

Mnohem zajímavější je podpora mobilních datových přenosů. Pro zaostalé země, jako je Česká republika, jsou podporovány klasické GPRS a EDGE. Pokud máte to štěstí a žijete ve velkém městě, můžete si užívat sítí třetí generace, a to dokonce až do nejvyšší aktuálně dostupné varianty HSPA+ 42 (přenosové rychlosti až 42 Mb/s). No a pro využití v budoucnu (aspoň u nás) je k dispozici i LTE. Samsung je připraven nabídnout LTE v šesti frekvenčních pásmech, záleží na konkrétním nastavení v jednotlivých zemích.

Ovládání jako ze sci-fi

Všechny výše zmíněné funkce jsou sice špičkové, není to ale nic, co bychom nemohli očekávat. Jasně, procesory jsou stále rychlejší, paměti stále větší, displeje stále jemnější a data stále rychlejší. Co ale z toho? To není revoluční inovace, jen pozvolná evoluce. Vskutku revoluční je ale způsob ovládání.

Samsung_Galaxy_S_4_04

Samsung Galaxy S 4 můžete (a ve většině případů i musíte) ovládat prostřednictvím dotykového displeje. Možná vám ale připadá nechutné, jak je displej neustálým osaháváním ušpiněný. Tento problém řeší nová funkce Air Gesture, která dokáže vnímat vaše pohyby ruky nad displejem, aniž byste se ho museli dotknout.

Samsung_Galaxy_S_4_06

Mobil navíc neustále sleduje váš obličej. Dokud máte zrak zaměřený na displej, tento nikdy nezhasne, ani kdyby uplynula nastavená doba automatického vypnutí displeje. Jakmile například v průběhu přehrávání videa odvrátíte zrak od displeje, video se automaticky zastaví. V okamžiku, kdy zase zaměříte svou pozornost na telefon, bude video opět pokračovat v přehrávání.

Samsung_Galaxy_S_4_10

Podobně bedlivě sleduje telefon váš pohled, pokud čtete například webovou stránku. Jakmile usoudí, že jste dočetli na konec (kromě sledování očí k tomu používá i vnímání pohybů zápěstí), stránku posune. Jsem zvědav, jak to bude vypadat v praxi, dosud mě takové neumělé odhadování mých úmyslů ze strany telefonu vždy jen neskutečně vytáčelo.

Samsung_Galaxy_S_4_11

Samsung Galaxy S 4 se začne prodávat nejspíš ještě v průběhu dubna ve většině zemí světa, Česká republika nebude výjimkou. Cena dosud nebyla zveřejněna, odhadujeme ji ale velmi vysoko, přeci jen se jedná o top model. Méně než 16-20 tisíc (dle paměti) to rozhodně nespraví. Podle tiskové zprávy se bude prodávat u všech českých operátorů, resp. celoevropsky bude nabízen prostřednictvím Deutsche Telekom/T-Mobile, Telefónica a Vodafone (a celá řada dalších).

Reklama