Zítra se bude stahovat všude [LTE plány operátorů]

Reklama

Od okamžiku, kdy pera generálních ředitelů spočinula na smlouvě o sdílení sítí, se T-Mobile a O2 nemohou ubránit neustálému chrlení tiskových zpráv o sítích LTE. Aktuálně přinášíme přehled plánů na letošní rok. Určitě se nebudete stačit divit.

T-Mobile chce do konce roku nabídnout svým zákazníkům LTE síť na 73 % území České republiky. To odpovídá 51 % populace. Ve spojení s rychlým internetem 3G pak budou svižná mobilní data dostupná pro 93 % obyvatel Česka. Stejná kombinace technologií zajistí pokrytí 94 % silnic a dálnic.

Síť LTE chce operátor nabídnout v první řadě zákazníkům ve venkovských oblastech a menších městech, kteří se nacházejí mimo pokrytí rychlým internetem 3G. Rychlost jeho mobilního internetu LTE na venkově bude dosahovat až 75Mbit/s pro stahování a až 25Mbit/s pro nahrávání.

Do konce října 2014 proběhne pokrytí Prahy nesdílenou LTE sítí T-Mobile. V červnu spustí operátor nejrychlejší mobilní internet v centru hlavního města. V červenci přijdou na řadu Vysočany, Černý most, Horní Počernice, Letňany, Střížkov, Prosek a Ďáblice, v srpnu Kobylisy, Bohnice, Čimice a Holešovice. Během září a října pak bude pokryta celá západní část Prahy, tedy Suchdol, Dejvice, Střešovice, Hradčany, Břevnov, Motol, Radlice, Stodůlky, Zličín, Barandov, Chuchle, Radotín a Zbraslav.

T-Mobile_3G+LTE_pokryti_EoY2014

Vzhledem ke sdílení sítí mezi oběma operátory není nijak podezřelé, že O2 má v podstatě stejné plány. Do konce roku chce pokrýt rychlým internetem 90 % obyvatel České republiky. Dodavatelem technologií pro LTE síť od O2 bude společnost Nokia, která zajistí výstavbu sítě 4G LTE od O2 mimo území Prahy a Brna. Technologie pro 4G LTE síť O2 v Praze a v Brně již dodává společnost Huawei.

S tím souvisí i jisté změny v datových tarifech, ve čtyřech z nich se navyšuje nejvyšší dostupná rychlost.

Tarif FUP Rychlost stahování Rychlost nahrávání
Internet v mobilu+ S 200 MB 20 Mb/s 10 Mb/s
Mobilní internet M, Internet v mobilu+ M 1,5 GB 42 Mb/s 21 Mb/s
Mobilní internet L, Internet v mobilu+ L 3 GB 42 Mb/s 21 Mb/s
Mobilní internet XL, Internet v mobilu+ XL 10 GB 110 Mb/s 55 Mb/s

O2_LTE_pokryti_obyvatelstva

Reklama