Zjistěte, kdo je nejdražší. ČTÚ spustil cenový barometr

Reklama

Český telekomunikační úřad spustil na svých stránkách cenový barometr, který vám ukáže, jak se v průběhu času měnila cena za volání u jednotlivých operátorů. Myslíte si, že neustále zdražují? Věříte jejich tvrzení, že voláme stále levněji? Nyní se můžete přesvědčit.

Barometr najdete (poněkud ukrytý) přímo na stránkách ČTÚ – přímý link zde. Obsahuje informace o cenách tří českých operátorů – O2, T-Mobilu a Vodafonu – od roku 2006 do poloviny roku 2012. Nemůžete si ale vypsat konkrétní tarify, místo toho jsou ke srovnání použity takzvané spotřební koše. Na výběr máte mezi nízkou spotřebou mobilních služeb, střední spotřebou a vysokou spotřebou.

Jak funguje spotřební koš? Tvůrce koše vytvoří určitý souhrn služeb, který podle něj průměrný zákazník využívá, např. 10 minut hovoru, 50 SMS, 1 MMS, 200 kB datových přenosů. K tomu pak najde nejvýhodnější cenu. Výhodou je, že nesrovnáváte např. jen ceny za volání nebo jen ceny za SMS, ale jakousi kompletní cenovou úroveň za mix služeb.

Nevýhodou je, že složení spotřebního koše lze snadno rozporovat, každý přece voláme a píšeme zprávy trochu jinak. Mě třeba vadí, že ceny spotřebního koše s nízkou spotřebou se pohybují přibližně na úrovni operátory přiznávaného ARPU. Jinými slovy – to, co je podle ČTÚ nízká spotřeba, prezentují operátoři jako útratu průměrného zákazníka.

Reklama