Zkušenosti s telefonem Aligator S4020 Senior

Reklama

Seniorský mobil Aligator S4020 Senior jsem testoval celý měsíc a připravil několik postřehů, kvalit i slabin, které na sebe telefon za tuto dobu stačil prozradit. Celý článek je taková koláž mých postřehů a připomínek mé babičky, které tímto za testování děkuji.

Ihned po zapnutí přístroje se objeví uživatelské prostředí Big Launcher, vyvinuté českými programátory pro seniory, děti nebo osoby se zrakovým a pohybovým onemocněním, jak uvádí sám výrobce. Prostředí telefonu už bylo dostatečně popsáno v předchozí recenzi, a tak není třeba ho dlouze popisovat. Jedná se o šestici dlaždic, které odkazují na volání, SMS, fotoaparát, galerii obrázků, SOS tlačítko s nastavitelným číslem a poslední dlaždice vás odkáže na aplikace, které lze instalovat z obchodu Google Play. Velice pohodlné je i nastavení budíku poklepáním na velkou horní část displeje s hodinami.

Veškeré písmo, ikony a tlačítka jsou jedním slovem velká. To je samozřejmě účel. Většina ikon spustí aplikaci ve standardní podobě, takže po vstupu do galerie jsou opět náhledy malé, jak tomu je u Androidu ostatně všude. Výjimku tvoří trojice SOS tlačítko, hovory a SMS. Zde by měl asi hlavní výtku, na kterou jsem narazil. Zatímco pro volání je nabízená velká alfanumerická/numerické klávesnice, což je pro seniory a osoby s horším zrakem bezvadné, aplikace pro psaní SMS ses se musí spokojit s klasickou titěrnou QWERTY klávesnicí od Googlu.

AligatorS4020Senior_4

Je to škoda, protože kolonka pro zadání čísla příjemce zprávy má krásnou alfanumerickou klávesnici, kterou známe z telefonů bez operačního systému. A vůbec by mi nebylo proti srsti, kdyby tvůrci trochu popřemýšleli, a stejnou klávesnici umožnili použít i pro psaní textu. To ale nejde, takže nezbude, než se spokojit s titěrnými písmenky, nebo si doinstalovat některou z alternativních klávesnic, které alfanumerické rozložení nabízejí. Takový počin už může Big Launcher dotáhnout k dokonalosti a je veliká škoda, že to vývojáře nenapadlo.

Když se přesuneme k samotnému telefonu, zjistíme, že se jedná o základní řadu zařízení, dvoujádrovým procesorem tepajícím na frekvenci 1,2 GHz, 256 MB RAM, Wi-Fi, pomalými mobilními daty (EDGE) a slotem na microSD kartu. Předpokládá se, že na tento telefon mamince nebudeme instalovat závodní hru Asphalt 8 a tak si s výbavou až na některé výjimky vystačíme.

AligatorS4020Senior_6

Tou výjimkou je pokus o instalaci více aplikací do telefonu. Zaprvé je v telefonu nedostatečný prostor a bez SD karty se vám to většinou ani nepovede, a za druhé je 256 MB RAM pro běh i dvou tří aplikací žalostně málo. Naštěstí, jak sami zjistíte, to nebude vlastně téměř vůbec zapotřebí, pokud si uvědomíme, komu tento telefon patří. Tímto bych chtěl trochu upozornit, že pokud plánujete koupit telefon dítěti, pak vězte, že by mohlo být trochu zklamané.

AligatorS4020Senior_15

Zahraje si na něm sice základní hry, ale po nějaké chvíli se začne projevovat omezení výbavy, hlavně kapacity operační paměti a uživatelský zážitek není takový, jaký by si asi představovalo. V tomto případě bych doporučit nějakou tu korunu připlatit a najít model s alespoň 512 MB RAM.

AligatorS4020Senior_7

Naopak velice příjemně působí displej a vůbec celý telefon. Pokud ho držíte v ruce, tak byste v řádném případě nehádali, že stál jen něco přes 1 800 Kč. Velice tomu napomáhá kovová lišta kolem rámečku a v mém případě elegantní stříbrný design. Velikost 4“ je taktéž velmi dobrou volbou, pro úplného začátečníka, jakým je i moje babička. Té sice připadal telefon velký, ale ne tolik, aby ho jednoznačně odmítla a navíc jí ani jednou nevypadl z ruky. Po technické stránce je displej TFT LCD a jeho použití například na slunci není nejvhodnější, ale kdo z vás chodí plít záhony s telefonem v kapse.

AligatorS4020Senior_11

Vcelku příjemně překvapil i fotoaparát, který vás sice do National Geographic nedostane, ale i tak si pořídíte slušnou momentku svých dětí, vnoučat, králíků i prasete. Velkým plusem je blesk, který může fungovat i jako svítilna a aplikaci pro její spuštění lze nastavit na jedno z šestice domovských tlačítek. Já jsem pro tento účel obětoval galerii, ale během testování ani jednou nevypadl proud, a tak jsme si nenacvičili krkolomné klopýtání pro svíčky, tentokrát za pomoci blesku fotoaparátu.

AligatorS4020Senior_10

Často kritizovanou stránkou dotykových telefonů je baterie. V tomto případě to ale není tak zlé. Ano, telefon vám opravdu nevydrží nabitý měsíc jako stará Nokia, ale i tak při občasném hovoru nebo SMS přežije bez nabíječky téměř dva týdny. Výdrž pak rapidně klesá s dobou rozsvíceného displeje, pokud tedy surfujete na internetu nebo hrajete nějakou hru, tak může být telefon vybitý i za den a půl.

AligatorS4020Senior_9

Poslední zmínku věnuji použití dualSIM, tedy hned dvou SIM karet v jednom telefonu. V první chvíli jsem chtěl nechat druhý slot neobsazený, ale nakonec se i on hodil. Dnešní tarify nahrávají používání jednoho mobilního operátora v celé rodině. Ale zde bývá často kámen úrazu, protože zatímco syn a jeho rodina používá O2, dcera s rodinou může mít třeba T-Mobile či Vodafone. Stejně tak je to i u nás, a tak šla do každého slotu jiná SIM a o úsporu za volání bylo postaráno.

AligatorS4020Senior_5

Měsíc utekl jako voda a telefon vracíme. Dozvěděl jsem se ale zajímavou věc, a to že telefon s dotykovou obrazovkou, kterou si málo kdo umí představit rukách své maminky či tatínka, může plně nahradit klasický tlačítkový telefon. Ano, chce to trochu cviku při psaní SMS, ale zato je jeho používání mnohem intuitivnější.AligatorS4020Senior_8

Tak například babička na mobilu poprvé v historii použila budík, který je v každém telefonu co si vůbec pamatuji. Zadruhé tento telefon přibližuje moderní technologii lidem, kteří o ní nejeví zjevný zájem a to jak uživatelskou přívětivostí, tak i cenou. Telefon je opravdu reprezentativní, vypadá dobře a nikterak nepůsobí levně. A to je věc, která se některým výrobcům nedaří ani u mnohem dražších telefonů.

AligatorS4020Senior_14

Pokud si tedy myslíte, že je na čase zkusit něco nového, můžu tento telefon doporučit. Je to skvělá cesta, jak se přiblížit současné době a rozšířit si obzory.

Aligator S4020 Senior

Rozměry: 125 × 64 × 11 mm, 132 g
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 16 mil. barev, TFT LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1200 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 256 MB, 512 MB, ano
Data: GPRS EDGE Wi-Fi
Další konektivita: microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 3 Mpx, video: VGA blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Aligator S4020 Duo v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Reklama