Zlevněte!, nařizuje ČTÚ operátorům

Reklama

Český telekomunikační úřad si posvítil na velkoobchodní nabídky operátorů a nařídil zlevnění. Spor o sdílení sítí posoudí Evropská komise. Podívejte se na horké novinky z Měsíční monitorovací zprávy ČTÚ.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže už nebude posuzovat sdílení sítí mezi O2 a T-Mobilem. Kauzu převzala Evropská komise, což má zajistit, aby byla spolupráce (včetně možného zapojení Vodafonu) posouzena z evropského hlediska. Přinejmenším T-Mobile (a Vodafone) je totiž globální hráč, a pokud by mu prošlo v Česku něco, co by mu projít nemělo, mohlo by to ovlivnit telekomunikační trh i v jiných evropských zemích.

V březnu Český telekomunikační úřad zahájil veřejnou konzultaci podmínek aukce frekvencí v pásmu 3,7 GHz, které je určeno pro rychlý internet. Stávající operátoři mohou vydražit každý 40 MHz, nová zájemci až dvojnásobek. Všichni pak musí do dvou let spustit síť a do pěti využít celé pásmo.

Když už jsme u aukce frekvencí, musíme se ještě vrátit k té velké, v níž operátoři získali frekvence k provozování sítí LTE. Povinností všech, kteří nějak blok vydražili, bylo nabídnout přístup ke své síti dalším (= virtuálním) operátorům. ČTÚ pak měl dohlížet nato, aby si provozovatelé sítí nenastavili přehnaně vysoké ceny, které by ostatní hráče na trhu vytlačily z trhu.

A právě to se nyní stalo. ČTÚ nejprve zkontroloval, zda O2, T-Mobile a Vodafone nabízejí přesně to, co jim ukládají podmínky aukce. V tomto směru byl regulátor spokojen, tak se v druhém kroku zaměřil na ceny. Zjišťoval, jestli velkoobchodní ceny prezentované síťovými operátory umožňují, aby menší virtuální operátoři mohli s přiměřenou marží nabídnout služby za obdobné ceny. A tady už narazil, zjistil, že nabídka je příliš drahá. V souladu s podmínkami aukce tak nařídil síťovým operátorům, aby ceny upravili – neboli zlevnili.

Pokud se operátorům nepodaří vyklouznout všemožnými právnickými kličkami, budou muset nařízení ČTÚ poslechnout. Pak bychom se teoreticky mohli dočkat dalšího snížení cen u virtuálních operátorů.

Reklama