Zpráva roku: Microsoft koupí Nokii

Reklama

Dnes v brzkých ranních hodinách oznámily firmy Microsoft a Nokia překvapivou novinu: vyjednávání skončilo, Microsoft se rozhodl Nokii koupit za cenu 141 miliard korun v hotovosti. Získá divizi vyrábějící mobilní telefony a veškeré patenty.

Celá transakce má hodnotu 5,44 miliardy eur (141,5 miliard korun), z toho 3,79 miliardy eur (98,5 miliardy korun) připadá na vlastní nákup divize Devices & Services, zbylých 1,65 miliardy eur (42,9 miliardy korun) zaplatí Microsoft akcionářům Nokie za patentová práva. Platba proběhne v hotovosti, nikoli výměnou akcií, jak je u podobně velkých obchodů zvykem.

Prodej by se měl uskutečnit v prvním čtvrtletí roku 2014. Aktuálně došlo k dohodě mezi manažery obou firem, čeká se na schválení akcionářů a nejrůznějších regulačních a antimonopolních úřadů. Poté dojde přechodu cca 32 tisíc zaměstnanců Nokie do Microsoftu (včetně např. 4 700 lidí ve Finsku a 18 tisíc zaměstnanců v továrnách po celém světě). Součástí transakce naopak není divize Here, která zůstane ve vlastnictví Nokie (či toho, co z ní zbude) a Microsoft jí bude za využívání nadále platit licenční poplatky. Stejně tak Nokii zůstane nedávno koupená společnost Nokia Siemens Networks.

Komentář Mobinfo.cz

Spojení Nokie a Microsoftu už delší dobu zaměstnává autory všemožných konspiračních teorií. Již při nástupu současného ředitele Nokie Stephena Elopa (který přišel z Microsoftu) zaznívaly hlasy, že se jedná o trojského koně, kterého Microsoft do Nokie nasadil, aby snížil tržní hodnotu firmy a postupně ji vmanévroval pod křídla softwarového gigantu. Spolu s nedávným odchodem Stevena Ballmera, ředitele Microsoftu, se dokonce začalo spekulovat, že jeho nástupcem bude právě Elop.

Pro majitele telefonů se v podstatě nic nemění. Nokia byla s Microsoftem spřízněna již delší dobu. Fantastové volající po nasazení Androidu (či dokonce mrtvého Symbianu) do telefonů Nokia ale nejspíš hořce zapláčou, nic podobného se pod taktovkou Microsoftu určitě nestane. Otázkou zůstává divize hloupých telefonů, které ještě zůstaly Microsoftem nedotčeny. Dočkáme se nějaké ořezané verze Windows i v mobilech Asha?

Horší zpráva je to pro výrobce telefonů. Pomalu skomírající Nokia nyní dostane finanční injekci kapitálově silného Microsoftu. Pokud někdo věřil v její postupné finanční vyčerpání a potupný krach, má nyní smůlu. Také ostatní výrobci mobilů s Windows Phone (ale ono jich moc není) se mohou třást, jak bude Microsoft „svou“ značku zvýhodňovat. Něco podobného ale není na mobilním trhu neobvyklé – Apple si vyrábí své telefony sám, Google (Android) má svou Motorolu. Microsoft má tedy nyní Nokii.

Sama Nokia komunikuje prodej heslem „Více než 150 let bojovala Nokia sama, nyní je čas na další kapitolu (Next Chapter)“.

Reklama