Žralok s velkou výdrží: Leagoo Shark 1 [recenze]

Reklama

Čím se v dnešní době odlišit od ostatních, když všechny telefony nabízejí všechny funkce a vypadají v podstatě stejně? Třeba velkou výdrží na jedno nabití. Přesně tím se snaží zaujmout Leagoo Shark 1.

Jedním z největších problémů moderních telefonů není ani tak nedostatek funkcí nebo pomalé ovládání, ale spíš nízká výdrž baterie na jedno nabití. S naprostou většinou smartphonů musíte vyhledat nabíječku každý den, když se jen trochu víc odvážete například se sledováním videa, váš telefon většinou nedožije večera. A protože všechny dnešní telefony umí „všechno“, resp. všechno, co běžný uživatel potřebuje (kde jsou ty doby, kdy jsme nadšeně zjišťovali, jestli má recenzovaný mobil kalendář, kolik položek lze do něj naplánovat a které informace lze uložit ke každému kontaktu), je výdrž na jedno nabití jasnou konkurenční výhodou.

leagoo_shark_1_01leagoo_shark_1_02

Přesně tu se snaží získat hongkongský výrobce Leagoo, které uvádí na český trh telefon Shark 1. Aniž by nějak vybočoval nepřiměřenou tloušťkou, nabídne Leagoo baterii s kapacitou 6 300 mAh, což by mělo vystačit na tři dny velmi intenzivního provozu. Pokud se dostanete do energetické nouze, stačí připojit Shark k nabíječce a počkat 30 minut. Za tu dobu se telefon nabije na jeden den používání.

Velký, ale tenký

S velkokapacitními bateriemi je problém, většinou zabírají mnoho místa a vznikají kvůli nim příliš tlusté telefony. To není náš případ, Leagoo Shark 1 se vyznačuje rozměry 159 × 83 × 8,5 mm a hmotností 241 g. Tloušťka je tedy v naprostém pořádku a zbývající rozměry jsou dány spíše obřím 6″ displejem.

leagoo_shark_1_03leagoo_shark_1_04

Po designové stránce vás nic moc nepřekvapí. My jsme testovali zlatou variantu, výrobce nabízí ještě černou. Čelní stranu zabírá prakticky celou již zmíněný displej, nad ním najdete čočku čelního fotoaparátu, který je (velmi moudře) doplněn bleskem, dále pak sluchátko a senzor okolního osvětlení.

leagoo_shark_1_11

Horní bok je vyhrazen 3,5mm jacku (posíláme škodolibý pozdrav iPhonu), vpravo se nachází léty prověřené dvoutlačítko pro změnu hlasitosti a klávesa pro zapínání telefonu. Spodní bok patří microUSB konektoru, jehož prostřednictvím se nabíjí a připojuje k počítači. Na levém boku pak najdete šuplík pro vložení SIM karty a paměťové karty.

leagoo_shark_1_05leagoo_shark_1_06

Zadní kryt je nesnímatelný a  kromě loga výrobce obsahuje ještě čtečku otisků prstů a čočku hlavního fotoaparátu doplněnou samozřejmě také bleskem. Celkově telefon dobře padne do ruky (je-li ovšem ruka dostatečně velká), díky sraženým hranám se velmi příjemně drží. Konstrukce působí velmi solidním a luxusním dojmem.

leagoo_shark_1_09leagoo_shark_1_10

Příjemně výkonný Android

Leagoo Shark 1 je vybaven osmijádrovým procesorem Cortex-A53 MT6753 taktovaným na frekvenci 1,3 GHz. Pro běh operačního systému Android i všech aplikací je k dispozici paměť RAM o kapacitě 3 GB. Obě hodnoty patří k dnešnímu mírnému nadprůměru, rozhodně se můžete těšit na plynulý chod operačního systému i bezproblémovou práci s většinou aplikací. Pro ukládání vlastních dat máte k dispozici 16GB úložiště, které lze doplnit paměťovou kartou microSD.

leagoo_shark_1_disp_1leagoo_shark_1_disp_2leagoo_shark_1_disp_3

Jako operační systém byl použit Leagoo 1.2, což je systém vycházející v naprosté většině z Androidu 5.1 Lollipop. V našem zlatém modelu bylo zvoleno velmi efektně vypadající zlaté ovládací prostředí, které můžete sami posoudit na přiložených screenshotech.

leagoo_shark_1_disp_4leagoo_shark_1_disp_5

Ovládací tlačítka jsou dotyková, zobrazují se ve spodní části displeje, když je zrovna potřebujete. Někdy je proto hledáte maně, naštěstí můžete přejít na domovskou obrazovku pomocí otočné nabídky přístupné z pravé části displeje.

Je to můj prst?

Na zadní straně najdete čtečku otisku prstů, která je orámována vystouplým kovovým kroužkem, díky čemuž ji velmi snadno najdete i poslepu. Pokud chcete používat k odemykání telefonu svůj otisk prstů, musíte ho nejprve telefon naučit. To se provádí mnohonásobným přikládáním prstu na čtečku, jeho různým posouváním a podobně, dokud telefon nezíská dostatečné množství detailů. Kromě otisku prstů musíte nastavit i PIN kód, kdyby náhodou.

leagoo_shark_1_07leagoo_shark_1_08

Pak už lze telefon jednoduše odemknout tím, že přiložíte svůj prst na čtečku. Detekce je ve srovnání s jinými telefony překvapivě rychlá. Samozřejmě není vždy úplně dokonalá, občas musíte prst trochu jinak natočit nebo přiložit znovu, veskrze se mi ale nestalo, že bych se svým prstem do telefonu nedostal.

leagoo_shark_1_disp_6leagoo_shark_1_disp_7

Součástí telefonu je také infračervená dioda, která může posloužit jako univerzální dálkový ovladač. Leagoo Shark 1 podporuje více než 20 000 zařízení od osmi set značek, ovládat s ním můžete TV, DVD a Blu-ray přehrávače, satelitní přijímače, klimatizace, projektory, osvětlení a další zařízení.

leagoo_shark_1_disp_8

Dva fotoaparáty, dva blesky

Dát v době selfie mánie na čelní stranu druhý blesk, to mi přijde jako úžasný nápad. Čelní fotoaparát má kromě blesku i rozumné rozlišení 5 Mpx. Hlavní fotoaparát se může pochlubit snímačem od Sony, rozlišením 13 Mpx a světelností objektivu F2.0. Samozřejmostí je autofokus a duální blesk. Kvalitu fotek a videa posuďte sami.

leagoo_shark_1_foto_6leagoo_shark_1_foto_5  leagoo_shark_1_foto_2leagoo_shark_1_foto_1

Za tu cenu? Zadarmo!

Podtrženo, sečteno, co může Leagoo Shark 1 svým majitelům nabídnout? Designově je povedený, konstrukce působí solidně a kvalitně. Displej je velký, jasný, dobře čitelný a přiměřeně jemný. Výdrž na nabití je skvělá, výkon a svižnost operačního systému nadprůměrná. Fotoaparáty jsou kvalitní, podpora dat dostačující. Objevují se i netradiční funkce, jako čtečka otisků prstů nebo dálkový ovladač.

Celkově tak proti tomuto telefonu nelze říci snad nic negativního, možná kromě obří velikosti. O to více potěší, když se podíváte na cenovku, která se zastavila na 6 390 Kč (zaváděcí cena).

Leagoo Shark 1

Rozměry: 159 × 83 × 9 mm, 241 g
Displej: 6″, 1080 × 1920 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 1300 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 3000 MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 13 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena LEAGOO Shark 1 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Reklama