V souvislosti s nedávným zveřejněním zprávy Kongresu USA o bezpečnostních rizicích spojených s čínskými firmami Huawei a ZTE nám dorazilo vyjádření druhé jmenované společnosti. Obvinění vehementně popírá, kauzu označuje za účelně vykonstruovanou.
Nejprve uvádíme vyjádření v nezměněné podobě. Podepsán je pod ním Filip Zhang Haifeng ze ZTE Czech.
Co se týče investičních záměrů ZTE v oblasti dodávání infrastruktury a obav, jestli je celá kauza negativně neovlivní:
Co se týče operátorské infrastruktury, v České republice v současné chvíli využívá zařízení ZTE pouze společnost MobilKom, resp. mobilní operátor U:fon. Celou kauzu vnímáme jako účelně vykonstruovanou a jako izolovaný problém Spojených států. Neobáváme se, že by celá záležitost (a kolem ní vzniklá neopodstatněná hysterie) negativně ovlivnila naše investiční záměry na tuzemském trhu.
Co se týče zpráv o údajném spyware v mobilních zařízeních:
S určitostí můžeme říci, že všechny v tuzemsku prodávané modely ZTE obsahují pouze standardní firmwarové součásti jako u ostatních světových výrobců mobilních telefonů. Obecně stále platí, že čeští a slovenští uživatelé chytrých mobilních zařízení, kteří dodržují doporučené bezpečnostní postupy, nemohou o svá data přijít.
Zároveň dodáváme, že společnost ZTE je registrována na hongkongské burze a její hospodaření je auditováno nezávislou organizací Ernst & Young. Stejně jako ostatní výrobci mobilních zařízení respektujeme spravedlivou hospodářskou soutěž a rovný konkurenční boj.
Komentář Mobinfo.cz
Reakce ZTE je pochopitelná, podobné vyjádření přirozeně zaznělo i na globální úrovni. Zpráva vlády Spojených států může zkazit byznys nejen na americkém území, ale také jinde ve světě. Stačí rozpoutat menší mediální bouři, zapracovat na negativní image a najednou nikdo nebude výrobky ZTE kupovat (Druhá věc je, že se mohou okamžitě objevit s jinou značkou na obalu, což běžného spotřebitele snadno zmate, takže je bude kupovat i nadále).
Bohužel nejsme schopni zjistit, zda technologie ZTE skutečně obsahují špionské úpravy. A pokud ano, zda je to běžné „komerční“ sledování pro potřeby vylepšování služeb (jako dělá například Google ve svých Android telefonech pro zlepšení kvality mapových podkladů), nebo zda si sledování objednala čínská vláda.
Výše uvedené ale platí v podstatě pro kteréhokoliv výrobce elektroniky. Jste si jisti, že v době, kdy se v rámci boje proti terorismu instalují kamerové systémy na každou druhou ulici, před nástupem do letadla musíme podstoupit takřka kompletní striptýz a počet policejních odposlechů roste závratným tempem, existuje nějaké soukromí? Jste si jisti, že výrobce vašeho notebooku do něj neimplementoval systém, který na žádost policie začne webkamerou sledovat, co doma děláte?
Je výrobce mobilních telefonů se sídlem v Evropě (Americe, Japonsku – doplňte dle libosti) bezpečnější než ten čínský? A pokud náhodou odpovíte kladně, jste si jisti, že podobné úpravy neprovedou (třeba na příkaz své vlády) dělníci v čínských továrnách, kde se drtivá většina dnešní elektroniky vyrábí?