ZTE Skate Pro je velmi nenápadný mobil, který by se ale díky svým vlastnostem a ceně mohl lehce stát velkým prodejním hitem. Nabízí totiž velmi atraktivní výbavu za ještě atraktivnější cenu.
Hned na úvod bychom si asi měli vysvětlit menší zmatky se jmény. Na tento telefon můžete na internetu narazit také jako ZTE Blade III (což mi připadá jako logičtější označení), oficiálně se ale bude nabízet pod jménem ZTE Skate Pro. Alespoň tedy u operátora O2, který má na prodej exkluzivitu. Doufejme, že se pod shodným názvem telefon objeví také ve volném prodeji, ale je to velmi pravděpodobné.
ZTE Skate Pro by se měl podle oficiálních zpráv začít prodávat za cenu kolem 4 000 Kč, což je na mobil s 4“ displejem, Androidem 4 a 1GHz procesorem opravdu výborná cena. Bez velkého přemýšlení je zřejmé, že hlavním konkurentem bude Huawei G300 a troufám si tvrdit, že toto ZTE je lepším telefonem. Přečtěte si souhrn našich zkušeností s používáním. Preview na tento mobil najdete zde.
Design, rozměry
- I když má ZTE Skate Pro tloušťku pouze 11 mm, nijak zvlášť tence na mne nepůsobil. Naopak, mobil bych označil spíše za tlustší a těžší. Přitom 130 g není nijak mnoho. Jak ale říkám, telefon na mne takto působí.
- Nijak zvlášť mě neoslovil ani jeho design. Popravdě řečeno, ZTE Skate Pro mi nepřipadá jako příliš hezký mobil, spíše naopak. Působí velmi obyčejně. Jednoduché provedení ale v tomto případě rozhodně není na škodu, u levnějšího mobilu je možná spíš žádané. Designovým skvostem ale mobil rozhodně není, o něco hezčí je snad v bílé barvě.
- Podstatnější je ale kvalitní konstrukce a tady ZTE nezaváhalo. Z hlediska ergonomie možná nejsou úplně nejlepší hladká záda mobilu, která až moc kloužou v rukou, samotná konstrukce je ale dobře provedená. A stejné hodnocení se dá bez potíží vztáhnout i na tlačítka po bocích, škoda jen, že chybí spoušť fotoaparátu.
- Zadní kryt jde sundat možná až příliš obtížně, zase tak často to ale nebudete muset dělat. Snad jen při častější výměně paměťové karty. Ta se ovšem dá odstraňovat alespoň bez nutnosti vyjmout baterii.
Hardware, displej, ovládání
- Hardwarové specifikace se nacházejí v tabulce u tohoto článku. Z hlediska praktického používání je podstatné vědět, že mobil reaguje takřka úplně plynule. Občas se mírně zasekne při procházení delšího seznamu, nebo po obnovení pohotovostního displeje, nikdy ale nejde o nic tragického.
- Velmi dobře hodnotím výdrž baterie s kapacitou 1650 mAh. Pokud jsem na mobilu nezačal hrát hry nebo používat navigaci (oboje baterii vyčerpá během pár hodin), bez problémů mi sloužil dva dny na jedno nabití. S posloucháním hudby (i přes hlasitý reproduktor), zapnutou Wi-Fi a surfováním po internetu.
ZTE Skate Pro |
|
![]() |
|
Rozměry: 123 × 64 × 10 mm, 130 g | |
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 262 tis. barev, TFT LCD | |
Procesor, systém: 1000 MHz, Android | |
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 4000 MB, ano | |
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi | |
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack | |
Fotoaparát: 5 Mpx, video: VGA autofokus | |
Podrobné specifikace | |
neprodává se |
- Bohužel, telefon jsem měl půjčený bez sluchátek, takže jsem musel využívat svoje. S kvalitou hudební reprodukce jsem i díky tomu nezaznamenal nejmenší problém.
- Určitě oceníte docela velkou interní paměť, 4 GB v základu nejsou u této cenové kategorie zase tak obvyklé a určitě chvíli vydržíte i bez paměťové karty.
- Displej vzhledem k ceně telefonu příjemně překvapí. Zůstává s trochou snahy čitelný i na slunci. Kvalitou sice neohromí, ale je ve své cenové kategorii určitě mírně nadprůměrný.
- U telefonu počítejte s velmi výrazně svítící informační diodou. Jakákoliv upozornění rozhodně nepřehlédnete, ve tmě je svítící upozornění až nepříjemné.
- O ovládání se starají čtyři dotyková tlačítka pod displejem. Při používání jsou bíle podsvícená, symboly jsou ale docela zřetelné i bez toho. Hodně překvapí přítomnost tlačítka Nastavení. To u nových telefonů se systémem Android 4 moc nebývá, a ZTE Skate Pro jasně prokazuje, že je to velká škoda. Celé používání to výrazně usnadňuje a urychluje.
Systém, funkce
- ZTE se podle mého názoru velmi správně rozhodlo pro použití čistého Androidu 4. Respektive, neměnil se vzhled, ale přibylo několik funkcí navíc. Ideální řešení.
- Výrazným zlepšovátkem je např. aplikace Mi-EasyAccess, která přidá na uzamčenou obrazovku rychlý přístup k funkcím, které si nastavíte. Mi-EasyAccess normálně není vidět, musíte nejprve speciálně přejet prstem po displeji, čímž program aktivujete. Standardní odemčení se pak provede delším podržením prstu na displeji.
- Velmi kladně hodnotím i přítomnost lišty s nastavením bezdrátových modulů. To je věc, kterou opravdu na mobilu využijete a výrazně vám urychlí práci. Stejně tak jako možnost zapnutí či vypnutí cyklického procházení mezi všemi displeji.
- Na efekt je zase různé přepínání mezi pohotovostními displeji. Praktický přínos sice žádný, ale poctivě jsem vyzkoušel všechny dostupné varianty.
- Negativně naopak musím hodnotit celkový počet widgetů. V tomto ohledu ZTE nic dalšího nepřidalo a existující nabídka je ještě hodně slabá. Proč například widget s e-maily nemůže zabírat celou šířku displeje? A standardní widget kalendáře s ještě užším provedení už je úplně tragický. U widgetů se prostě budete muset spolehnout na hledání v Google Play.
- Pozitivní hodnocení si zaslouží také přítomnost dalších funkcí navíc – poznámkový blok, správce souborů nebo prohlížeč dokumentů sice najdete i v obchodě, ale spoustě uživatelů se nebude chtít hledat. A naopak, zapátrat musí pro případ, že si chtějí nastavit vlastní vyzváněcí melodii. Telefon standardně nabízí jen ty svoje. (V paměti stačí vytvořit správně pojmenované složky a je to.)
- Určitě jste zvědaví na kvalitu hovoru. ZTE Skate Pro dokáže být hodně hlasitý, zvuk by ale celkově mohl být trochu čistější. Možná bych na to nepřišel, ale předtím jsem používal telefon, který byl v tomto ohledu nadprůměrný a rozdíl je poznat.
- Při psaní jsem ocenil možnost používat technologii Swype. Jen jsem nepřišel na to, jestli jde někde vypnout diakritika.
- Jako obvykle se bohužel i tento telefon nevyhnul naprosto amatérské chybě, kdy nedokáže aktivovat budík, pokud je vypnutý.
- Lehkou kritikou mohou pokračovat i u hudebního přehrávače. Originální sluchátka jsem sice nemohl vyzkoušet, nedá se ale přehlédnout, že ani jeden z hudebních přehrávačů v telefonu (jsou tam celkem dva) si vždy nedokázal správně poradit s nastavenými ID3 tagy a písničky prostě přeházel. Možná je chyba na mé straně, jinde se mi to ale nestávalo. Nepřenesl se ani obrázek alba, to se mi ale v Android mobilech naopak stává dost běžně.
- Fotky mi nejprve přišly na displeji podivně tmavé, stačí si ale všimnout posuvníku, který koriguje kompenzaci a hned bude světla více. Kvalita snímků ani videa by ale rozhodně neměla být důvodem ke koupi tohoto telefonu. Mluvit se dá pouze o průměru.
Závěr
I když se v mé recenzi objevují také negativní věci, jedná se víceméně o drobnosti, které nejsou nikterak zásadní. Mnohem podstatnější je, že je ZTE Skate Pro je stabilním telefonem za velice dobrou cenu. Popravdě mne nenapadá takřka žádný konkurent, který by dokázal za cenu kolem čtyř tisíc korun nabídnout to, co tohle ZTE. Nejenom v předvánočním období by se mělo jednat o hodně žádaný telefon, snad zákazníky neodradí méně známé jméno. Byla by to velká škoda.