ZTE umí superrychlé LTE, zatím jen v Číně

Reklama

Zatímco v Česku teprve uvažujeme, v kterých místech nám operátoři nechají vystavět LTE, v Číně už testují nepředstavitelně rychlé datové přenosy. Při testování nových vylepšení LTE dosáhla společnost ZTE rychlosti 223 Mb/s. A to už je vskutku nějaká rychlost!

V Česku je ZTE známé spíše jako dodavatel mobilních telefonů a nejrůznějších USB modemů. Kvůli nadvládě Huawei moc nevnímáme, že se jedná také o významného dodavatele síťové infrastruktury. Ostatně, v Česku budoval alespoň síť mobilního operátora U:fon. Kromě tam použité nestandardní technologie ale nabízí i standardní věci, například dnes vysoce módní LTE.

Síť buduje například operátorovi China Mobile, kde také došlo k již zmíněnému pokusu v reálných podmínkách. ZTE jako historicky první vyzkoušelo mimo laboratoř vylepšení Carrier Aggregation, které umožňuje v jednom frekvenčním pásmu (to je to, co v Česku aktuálně dražíme) přenášet souběžně více signálů, čímž se násobí přenosová kapacita a tudíž dosažitelná rychlost.

O technologii Carrier Aggregation se uvažuje jako o hlavní inovaci pro připravovaný standard LTE-A (Advanced), kterého se u nás snad také někdy dočkáme. Po řadě laboratorních testů prováděných různými výrobce nyní ZTE ukázalo, že je technologie použitelná i v praxi.

Nyní už tedy k vlastnímu testu. Jak již bylo řečeno, proběhl v reálných podmínkách sítě TDD-LTE operátora China Mobile v čínském Guangdongu. Nejvyšší dosažená rychlost stahování dat dosáhla 223 Mb/s. Průměrný poměr rychlosti stahování a uploadu dat po čas přenosu činil 3:1.

Reklama