Polská SIM karta po konci roamingu? Zapomeňte!

Reklama

Zejména zákazníci T-Mobilu se těší na červnový konec roamingu. Plánují ve velkém nakupovat polské SIM karty, na kterých budou mít i v Česku výhodný tarif. Evropská unie má ale na věc jiný názor.

V polovině června konečně pod knutou Evropské unie padne roaming. Na dovolených a služebních cestách v rámci zemí Evropské unie budeme moci volat za stejné ceny jako doma, budeme také čerpat volné jednotky.

To se líbí zejména zákazníkům českého T-Mobilu, kteří si posledních pár měsíců stěžují, že polská pobočka téhož operátora nabízí výrazně výhodnější tarif. Těší se tak, že jeden červnový výlet za polské hranice jim zajistí výhodné volání i v Česku. Připomínám – ve všech zemích EU budete volat za stejnou sazbu jako doma, logicky tedy stačí mít SIM kartu polského T-Mobilu, a můžete i v Česku volat za výhodné polské ceny.

Má to jeden zjevný háček. Evropská unie reguluje pouze ceny za volání v cizině, nikoliv za volání do ciziny. Majitel polské SIM karty tedy bude volat levněji, pro ostatní české zákazníky ale bude Polák, budou mu volat za ceny pro volání z Česka do Polska. Neomezené volání v rámci Česka se v tomto případě neuplatní atd.

EU proti spekulantům

S podobnými vykuky ale přímo počítá i Evropská komise. Podle jejího prohlášení je regulace roamingu určena pro cestující Evropany, nikoliv jako bič na operátory, kteří by byli vystaveni přílišné konkurenci. Zahraniční operátor by musel soutěžit se všemi operátory v zemi, kde by jeho karta byla dlouhodobě využívána, ale také domácí operátoři by museli nově za konkurenci považovat všechny operátory ze všech zemí Evropské unie.

Příslušné regulační směrnice tak přímo hovoří o Fair Use Principle (zlořečené FUP v novém kabátě). Operátoři nemusí účtovat domácí ceny zákazníkům, kteří nová roamingová pravidla zjevně zneužívají. Podezřelé jsou zejména SIM karty, které mají větší provoz v zahraničí než domácí síti.

Operátoři by měli sledovat vždy poslední čtyři měsíce. Pokud zákazník strávil za uvedené období více času v zahraniční síti než síti domácí, bude operátorem informován a vyzván k vysvětlení. Příplatky, kteér může operátor účtovat neférovým zákazníkům, činí 3,2 eurocentů za minutu hovoru, 1 eurocent za SMS a 7,7 eura za 1 GB dat (v Česku připočtěme 21 % DPH).

Zjednodušeně řečeno – polský tarif je určen pouze Polákům, kteří s ním sice mohou vyjet do Česka, stále ale musí v Polsku trávit většinu času. Pokud hodlá bydlet v Česku více než v Polsku, musí si pořídit český tarif, a s ním pak vyjíždět do Polska.

Reklama